Mano karjera

Ką rinktis: studijos užsienyje ar Lietuvoje?

Abiturientų tarpe vis populiarėja studijos užsienyje. Šis pasirinkimas yra dažnai diskutuojamas ir sulaukia įvairių atgarsių visuomenėje. Studijos Lietuvoje neretai yra nuvertinimas, o užsienyje įgytas išsilavinimas laikomas pranašesniu. Ar tai tiesa? Sunku vienareikšmiškai atsakyti. Tačiau jeigu svarstote, ką pasirinkti, visų pirma atsikratykite visų vyraujančių stereotipų ir stenkitės abi alternatyvas įvertinti be išankstinių nuostatų.

Visuomenėje susiformavusi nuomonė, kad užsienyje mokslas yra modernesnis ir turtingesnis, o štai Lietuvoje – viskas pasenę ir nereikalinga. Taigi, viena sistema yra aukštinama, o kita žeminama, nepateikiant svarių argumentų. Tačiau mokslas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje turi savų privalumų ir trūkumų.

STUDIJŲ UŽSIENYJE PRIVALUMAI

Kai kalbama apie studijų kokybę, dažniausiai akcentuojami prestižiniai pasaulio universitetai – Kembridžas ar Oksfordas, tačiau čia patenka tik vienetai. Tokios studijos užsienyje turi neabejotiną pranašumą prieš Lietuvos universitetus. Daugelis lietuvių keliauja mokytis į Jungtinę Karalystę, o čia yra pačių įvairiausių universitetų ir studijų programų. Studijos Lietuvoje negali pasigirti itin plačiu studijų programų pasirinkimu, o tai yra vienas pagrindinių studijų užsienyje pranašumų. Kitas svarbus aspektas yra tai, kad bakalauro studijos svetur dažniausiai trunka tris metus, kai Lietuvoje – keturis.

Išvykus mokytis į užsienį, turite daug galimybių plėsti savo akiratį – susipažinti su kita kultūra, bendrauti su kitataučiais ir įvaldyti užsienio kalbą. Daugelis abiturientų taip pat tiki, kad įgiję išsilavinimą užsienyje, grįžę į Lietuvą jie gaus kur kas didesnį atlyginimą. Kiekvienas žmogus nori uždirbti kuo daugiau, todėl nenuostabu, kad tokia idėja tampa gana dideliu postūmiu keliems metams pakeisti gyvenamąją šalį.

STUDIJŲ UŽSIENYJE TRŪKUMAI

Nepaisant to, kad mokslas yra nemokamas, studijos užsienyje reikalauja papildomų išlaidų – būsto nuoma, brangus grįžimas namo ir pan. Šios išlaidos tampa gerokai mažesnės, jeigu pasirenkamos studijos Lietuvoje. Tiesa, jeigu universitetas patenka į geriausiųjų sąrašus, tokios išlaidos užsienyje greičiausiai atsipirks, tačiau jeigu renkatės studijas vidutinio lygio užsienio universitete, reikėtų apie tai rimtai pagalvoti.

Jaunam žmogui išvykus į užsienį gali būti sunku adaptuotis, kadangi tėvai ir draugai bus už kelių tūkstančių kilometrų – svetimoje šalyje jis bus vienas. Tiesa, ilgainiui atsiras naujų draugų ir emocinė būklė gali pagerėti. Tačiau nusprendus po studijų grįžti į Lietuvą, taip pat gali laukti sunkus adaptacinis periodas.

STUDIJŲ LIETUVOJE PRIVALUMAI

Daugelis Lietuvos aukštųjų mokyklų siūlo gana platų išsilavinimą, tuo tarpu studijos užsienyje yra koncentruotos į vieną siaurą dalyką. Lietuvos universitetai puoselėja idėją ugdyti įvairiapusiškai išsilavinusius žmones.

Studijos Lietuvoje abiturientams yra patogios ir dėl atstumų – net ir išvykus mokytis į kitą miestą, galima lengvai susisiekti su draugais ir artimaisiais. Taip pat patiriamos kur kas mažesnės pragyvenimui skirtos išlaidos, jeigu pasirenkamos studijos Lietuvoje. Besimokydami Lietuvoje, studentai taip pat gali įgyti ir tarptautinės patirties, dalyvaudami „Erasmus“ programoje – vieną ar du semestrus pasimokyti pasirinktame užsienio universitete.

STUDIJŲ LIETUVOJE TRŪKUMAI

Nusmukusi studentų motyvacija mokytis, nusirašinėjimas, rašto darbų pirkimas ir labai šalti santykiai tarp dėstytojų ir studentų yra vienas pagrindinių studijų trūkumų. Šio sovietinio palikimo vis dar sunku atsikratyti, tačiau jeigu pasirenkate mokslus tęsti Lietuvoje, juk niekas neverčia jūsų imtis šios neetiškos veiklos – juk mokotės dėl savęs.

Kitas didelis trūkumas yra įsisenėjęs ir ne itin efektyvus mokymosi metodas – „kalimas“. Tuo tarpu studijos užsienyje yra paremtos analitiniais ir euristiniais mokymosi metodai. Studijos Lietuvoje taip pat neretai nuvilia skurdžia mokymosi baze ar neatnaujintomis laboratorijomis, tačiau palaipsniui situacija gerėja.

Pasirinkimas – studijos užsienyje ar Lietuvoje – turi būti kiekvieno pasvertas ir kritiškai įvertintas, o ne padarytas remiantis tik visuomenės diktuojamais stereotipais. Abi mokymosi sistemos turi savų trūkumų ir minusų, todėl kiekvienam reikia rinktis tai, kas atitinka jo poreikius ir lūkesčius.