Mano karjera

Kaip rasti motyvaciją darbui?

Jeigu Jūsų paklaustų, kas Jus motyvuotų dirbti daugiau, pirmas į galvą šovęs atsakymas greičiausiai būtų – didesnis atlyginimas. Bet ar tikrai? Jeigu gautumėte penkis kartus didesnė atlyginimą už tą patį darbą, ar motyvacija darbui būtų didesnė?

Darbas užima labai didelę mūsų gyvenimo dalį. Kasdien darbe praleidžiame vidutiniškai devynias valandas, o maždaug aštuonias valandas per parą pramiegame, tad mažai kas iš dienos ir belieka. Nuo darbo priklauso tiek mūsų nuotaika, tiek bendra savijauta, tiek pasaulėžiūra ir sau keliami tikslai. Jeigu darbas Jums patinka, neabejojame, kad dažniausiai rytais keliatės lengvai, po pirmo žadintuvo signalo, su mintimis, kad Jūsų laukia dar viena prasminga ir įdomi darbo diena. Jeigu nejaučiate džiaugsmo keltis rytais, tačiau darbas Jums nėra nemalonus ar nekelia kitų neigiamų emocijų, taip pat viskas yra gerai. Tačiau, kaip atrasti motyvaciją darbui, jeigu su kiekviena diena darbas kelia vis daugiau negatyvių emocijų?

Pajutę, kad neigiamos emocijos Jus kamuoja pernelyg ilgai, stenkitės atrasti priežastis, kodėl darbas kelia Jums neigiamas emocijas. Žinoma, kai esate susierzinęs ar pavargęs, Jūs galėsite prikibti prie visko: kolega per garsiai kalbasi telefonu ar braškina klaviatūra, direktorius tikras kvailys, o atlyginimas apgailėtinas. Tokį sąrašą galim tęsti dar ilgai ir nuobodžiai, tačiau turite rasti pačią pagrindinę priežastį, kodėl negalite pakęsti savo darbo. Pasistenkite prisiminti, kada ir kodėl malonus darbas pavirto tikru košmaru. Galbūt šis darbas yra Jums visiškai netinkamas pagal Jūsų asmenybės tipą? Darbą visuomet galima pakeisti, tačiau priežastis gali būti visai kita. Tikėtina, kad išsiaiškinę priežastį, rasite būdą, kaip ją įveikti ir darbas nebebus tokia negatyvi veikla.

Tuo tarpu, mes dalinamės patarimais, kaip pažadinti savo motyvaciją darbui:

1. Žinokite galutinį tikslą. Nuolatos sau priminkite, kodėl dirbate šį darbą. Galbūt tai geras uždarbis, kuris leis Jums įsigyti jachtą ar pasistatyti vasarnamį prie jūros, galbūt Jūs norite padėti kitiems gyventi geriau, o galbūt padaryti pokytį visuomenėje. Nesvarbu, koks tai tikslas, turėkite jį matomoje vietoje: tai gali būti nuotrauka prie Jūsų darbo stalo ar tiesiog paprastas tikslo užrašymas ant lapelio.

2. Padalinkite darbą į mažas užduotis. Susidarykite darbų sąrašą ir dėkite pliusiukus šalia atliktų darbų, tačiau pradėkite dirbti nuo pačių sudėtingiausių darbų. Likusią dienos dalį jausitės numetę naštą nuo pečių, o visi likę darbai klostysis kur kas lengviau. Tarp darbų svarbu nepamiršti daryti pertraukų, kadangi reguliarus kelių minučių poilsis teigiamai veikia mūsų produktyvumą ir sukelia didesnę motyvaciją darbui. Tiek darbo pertraukėles, tiek laisvadienius skirkite maloniai veiklai.

3. Apdovanokite save. Už kiekvieną atliktą svarbią užduotį, surastą naują klientą, patvirtintą sėkmingą sandorį ir pan. apdovanokite save tuo, ką labiausiai mėgstate. Savo sėkme pasidalinkite ir su kitais, tačiau nesipuikuokite.

4. Pagalvokite apie klientus, kolegas ir kitus asmenis, kuriems Jūsų darbas yra reikalingas ir atneša gėrio. Įsivaizduokite save šio žmogaus vietoje – ar būtumėte laimingas, jeigu Jūsų darbas būtų atliktas laiku ir tinkami? O jeigu greičiau nei tikitės? Net ir pati mažiausia ar iš pažiūros nereikšmingiausia Jūsų atlikta užduotis gali būti net gi gyvybiškai svarbi kitam žmogui. Čia slepiasi ir visa esmė – nėra nereikšmingų darbų – kai tai suvoksite, motyvacija darbui Jūsų daugiau neapleis net ir ištikus rimtiems sunkumams.