Mano karjera

Kokią profesiją rinktis?

Vienas pirmųjų iššūkių, su kuriuo tenka susidurti kiekvienam jaunam žmogui yra apsisprendimas, ką veikti po mokyklos baigimo. Tęsti mokslus universitete, kolegijoje ar profesinėje mokykloje?  Kokią profesiją rinktis? Internete gausu įvairių testų, kuriuos atlikę galėsite išsiaiškinti, kokia veiklos sritis jums yra tinkamiausia, tačiau aklai netikėkite pirmo atlikto testo rezultatais ir skirkite kur kas daugiau laiko profesijos pasirinkimui. Stenkitės pažinti save, įvertinkite savo gebėjimus ir išsiaiškinkite savo norus. Tiesa, tapus tam tikros srities specialistu, turėsite nuolatos ugdyti savo įgūdžius ir kompetencijas, t.y., toliau mokytis visą gyvenimą. Tačiau jeigu pasirinksite tinkamą profesiją, visas gyvenimas bus įdomus ir laimingas.

1. SUPRASKITE, KO TROKŠTATE

Pirmasis žingsnis – suprasti savo norus, kokių turite siekių ir ambicijų gyvenime. Stenkitės suprasti, koks darbas jums patiktų, atsižvelgdami į tai, ką jūs mėgstate. Šiuo gyvenimo laikotarpiu didelį spaudimą jums daro tiek tėvai, tiek draugai, tiek mokytojai ir visa jus supanti aplinka. Išklausykite ir jų patarimus, tačiau galutinį sprendimą, kokią profesiją rinktis, priimkite savarankiškai – jums teks su tuo gyventi galbūt visą gyvenimą.

2. IEŠKOKITE INFORMACIJOS

Išsirinkę norimas profesijas pradėkite ieškoti informacijos apie darbo pobūdį, teigiamas ir neigiamas profesijos puses. Ieškokite informacijos internete ir būtinai lankykitės „atvirų durų“ dienose, kuriose dažnai vyksta ir universitetuose. Čia galėsite gauti atsakymus iš tos srities profesionalų ar tokios krypties studijas studijuojančių studentų.

3. ĮVERTINKITE SAVE AR ESATE TINKAMAS

Pažinkite savo stipriąsias ir silpnąsias puses, atsižvelkite į tai, kokie dalykai jums sekasi, o kokie ne. Pavyzdžiui, jeigu svajojate tapti bankininku, tačiau jums nesiseka matematika, greičiausiai jums reikėtų ieškoti naujos profesijos arba rimčiau kibti į matematikos mokslus. Įvertinkite ir tai, kaip jūs bendraujate, ypač, jei galvojate apie darbą pardavimų ar paslaugų sektoriuje. Kokią profesiją rinktis geriausiai gali padiktuoti jūsų asmeninės savybės, tačiau į jas reikia įsiklausyti.

4. IŠBANDYKITE PROFESIJĄ

Teorinė informacija apie pasirinktą profesiją yra svarbi, tačiau dar labiau praverčia praktika ir įgūdžiai. Įsitraukite į visuomeninę veiklą ar pabandykite gauti praktikos vietą tam tikroje įmonėje. Aktyviai veikdami popamokinėje veikloje ne tik tobulinsite savo asmeninius ir profesinius įgūdžius, bet ir galėsite išbandyti įvairių profesijų darbo pobūdį.

5. PRAŠYKITE PAGALBOS IR KONSULTUOKITE

Jūsų artimieji jus pažįsta geriausiai, todėl bendraukite su jais ir ieškokite geriausiai jums tinkančios specialybės kartu. Jeigu trūksta informacijos ar norite geriau save pažinti, kreipkitės į karjeros konsultantus ar psichologus. Kvalifikuoti specialistai neabejotinai padės rasti atsakymą į klausimą, kokią profesiją rinktis jums yra geriausia. Svarbiausia, nebijoti klausti ir domėtis.

6. PLANUOKITE SAVO ATEITĮ

Galbūt jūsų svajonių profesija reikalauja tam tikrų specialių įgūdžių ar gebėjimų, kurių jūs neturite. Jeigu taip nutiko, turite rasti sprendimą, kaip tai ištaisyti. Realiu pavyzdžiu galėtų būti tam tikro egzamino nelaikymas. Taip pat turėkite atsarginį planą, jeigu iš pirmo kartų jums nepavyktų pasiekti savo tikslo. Pasirinkta profesija gali jus nuvilti, todėl svarbu nepamiršti, kad gyvenime taip gali nutikti, jog po kelerių metų suprasite, kad veikla, kuria užsiimate, yra visiškai jums netinkama. Tuomet jums teks iš naujo ieškoti atsakymo į klausimą, kokią profesiją rinktis. Tačiau to bijoti nereikėtų, nes gyvenimas yra kupinas netikėtumų.