Mūsų sveikata

Kaip suvaldyti stresą?

Daugelis žmonių kasdien patiria stresą – vieni jo patiria daugiau, kiti mažiau. Tačiau stresas daro neigiamą įtaką tiek žmogaus psichikai, tiek sveikatai, todėl itin svarbu išmokti su juo kovoti ir nepasiduoti. Streso valdymas nėra paprasta veikla, tačiau ilgainiui galima išmokti tam tikrų technikų ir metodų, kurie geriausiai padeda Jums nusiraminti.

Fizinis aktyvumas – tai vienas iš būdų, kuris padeda suvaldyti stresą. Daugelis šiuolaikinių žmonių yra sėslūs ir mažai juda, o tai prisideda prie sunkiau pakeliamo ir įveikiamo streso. Mankšta gerina širdies ir plaučių veiklą ir taip pat padeda sumažinti stresą, įveikti depresiją ar nerimą. Pastebima, kad žmonės, kurie reguliariai užsiima fizine veikla, kur kas lengviau susidoroja su stresą keliančiais veiksniais, labiau pasitiki savimi ir yra geresnės emocinės būklės nei tie, kurie nesportuoja.

Kvėpavimo reguliavimas laikomas vienu efektyviausių būdų, padedantis suvaldyti savo emocinę būklę. Streso valdymas apima daugybę kvėpavimo pratimų, kurie pasižymi skirtingu gilumu, intensyvumu bei dažnumu. Įvairūs kvėpavimo pratimai yra teigiamai veikia nervų, todėl juos naudinga atlikti žmonėms, kurie kasdien turi pakelti didelį protinį ar emocinį krūvį. Kvėpavimo pratimais ir meditacija, kitaip vadinamomis relaksacinėmis įtampos valdymo priemonėmis, galima greitai ir efektyviai atstatyti organizmo funkcijas.

Neabejojame, kad esate girdėję posakį, jog juokas – geriausias vaistas. Iš tiesų, juokas taip pat sumažina neigiamą streso poveikį ir neleidžia neigiamai veikti Jūsų nuotaikos. Juokas yra tarsi mankšta, kuri suaktyvina ir masažuoja raumenis bei leidžia atsipalaiduoti. Todėl natūraliai linksmi žmonės kur kas lengviau pakelia stresą.

Streso valdymas taip pat apima sveikos mitybos propagavimą, reguliarų poilsio ir darbo rėžimą bei realistiškų požiūrių formavimą. Stresą įveiksite kur kas lengviau, jei susidarysite darbų sąrašą su preliminarias atlikimo laikais ir jo laikysitės, atlikdami prioritetinius darbus ir nesikankindami su kelių darbų atlikimu vienu metu. Darbų atlikimas laiku ir jų išbraukimas iš sąrašo suteiks asmeninė pasitenkinimą. Toks sąrašas taip pat neleis Jums prisiimti daugiau darbų, kurių negalite atlikti laiku ir kokybiškai, todėl patirsite kur kas mažiau streso.

Neretai žmonės patys yra linkę sukelti sau stresą, keldami sau pernelyg aukštus reikalavimus ar lygindami save su kitais. Šio įpročio atsikratysite, jeigu ant lapo užsirašysite bent 10 savo geriausių savybių ir vos užklupus neigiamoms emocijoms, jį išsitrauksite ir perskaitysite. Streso valdymas taip pat padės Jums tapti kur kas mažiau kritiškais savo atžvilgiu ir padės Jums labiau pasitikėti savo jėgomis.

Daugelis žmonių turi įprotį nuolatos žiūrėti į šalia esantį laikrodį, tačiau šis įprotis kelia įtampą ir didina spaudimą atlikti tam tikrą užduotį kiek įmanoma greičiau. Taip pat svarbu skirti laiko ir poilsiui. Jeigu jaučiate, kad Jus apima panika ir stresas, atsigulkite arba patogiai įsitaisykite ant kėdės ir užmerkę akis lėtai kvėpuokite, kol galiausiai atsipalaiduosite. Tokios ramybės pertraukėlės padės Jums atgauti savitvardą ir toliau kibti į darbus.

Tapti atsparesniu stresinėms situacijoms ir negatyvioms emocijoms taip pat padeda ir puoselėjami artimi ryšiai su žmonėmis. Draugystės ir bendravimas su žmonėmis padeda lengviau išgyventi stresą. Juk neveltui sakoma, kad geriausias streso valdymas – tai pokalbis su geru draugu prie arbatos puodelio.