
Kontaktiniai lęšiai – alternatyva akiniams
Daugeliui sutrikęs regėjimas neatrodo tokia didelė problema, kaip kad būtinybė dėvėti akinius. Tačiau šiais laikais norit geriau matyt nebūtina ant nosies užsidėti akinius. Kontaktiniai lęšiai yra nematoma alternatyva akiniams. Šiuo metu kontaktinių lęšių pasiūla yra itin plati, todėl išsirinkti geriausiai Jums tinkančius lęšius yra tikrai įmanoma. Tikrai nėra vienų lęšių, kurie tiks visiems žmonėms – visų žmonių akys yra skirtingos, todėl skirtingai reaguoja į kontaktinius lęšius.
Skirdami kontaktinę priemonę, oftalmologai, arba akių gydytojai, atsižvelgia į daugelį veiksnių: individualias žmogaus akies fiziologines ypatybes, darbo sąlygas ir kitus veiksnius. Lęšius siūloma rinktis žmonėms, kuriems yra trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, anizometropija, ambliopija, presbiopija ar keratokonusas. Jeigu lęšiai yra parenkami tinkamai, tuomet jie gali padėti stabilizuoti regėjimą vaikams ir jauno amžiaus žmonėms bei pašalinti akių nuovargį. Kontaktiniai lęšiai taip pat siūlomi žmonėms, kurie turi paveldėtą trumparegystę ir pastebi, kad ši liga greitai progresuoja. Lęšiai taip pat naudojami ragenos gydime, kai siekiama prailginti vaistų poveikį bei užmaskuoti akies raineles ir ragenos defektus.
Nepaisant to, kad mokslas ir medicina jau spėjo pažengti ir sukurti itin patogius bei kokybiškus lęšius, vis dar pasitaiko žmonių, kurie nepagrįstai bijo išbandyti šią priemonę. Vis dar gajus mitas, jog lęšiai yra nepatogūs, tačiau šiandieniai lęšiai yra itin ploni ir jų visai nepajausite. Lęšiai yra skirstomi į minkštus, kietus ir laidžius dujoms. Minkšti lęšiai gali būti tiek pirmos kartos hidrogeniniai, tiek antros bei trečios kartos silikoniniai-hidrogeniniai. Įprasti minkšti kontaktiniai lęšiai tarnauja nuo 9 iki 13 mėnesių, o kiti 1-3 mėnesius. Taip pat galima rinktis lęšius, kuriuos reikia keisti kiekvieną dieną. Šie lęšiai yra puikiai tinkantys tiems žmonėms, kurie neturi pakankamai laiko kasdieninei lęšių priežiūrai. Kasdieninė lęšių priežiūra yra išties svarbi, tačiau specialių tirpalų pagalba juos prižiūrėti nėra sunku. Lęšius reikia valyti ir dezinfekuoti įmerkiant juos į specialų tirpalą – per naktį skystis atliks visą darbą.
Kitas lęšių privalumas yra tas, kad juos galima nešioti bet kuriuo metų laiku ir esant bet kokiam orui. Jeigu nešiojate akinius, neabejotinai esate susidūrę su nemaloniu pojūčiu, kai akiniai dėl temperatūros kaitos užrasoja, arba ant jų nemaloniai nusėda lietaus lašeliai. Viso to Jums neteks patirti dėvint lęšius.
Kontaktiniai lęšiai daugelį baugina ir dėl to, kad iš pažiūros atrodo, jog juos įsidėti labai sunku. Tačiau oftalmologai kiekvienam pacientui parodo, kaip tinkamai naudo ir prižiūrėti lęšius. Neabejojame, kad ir Jūs išmoksite greitai ir lengvai įsidėti kontaktinius lęšius. Anksčiau filmuose buvo itin pamėgtas siužetas, kad mergina, pametusi kontaktinį lęšį, susipažįsta su žaviu vaikinus, kuris padeda jai jį surasti. Tačiau realybėje lęšiai taip lengvai neiškrenta, jeigu jie yra parinkti tinkamai. Todėl galite nevaržomai užsiimti įprastine veikla ir nebijoti, kad pamesite lęšį.
Tinkamai pasirinkti lęšius Jums padės Jūsų oftalmologas bei optometristas. Svarbiausia nepamiršti, kad kontaktiniai lęšiai yra skirti naudoti tik vienam žmogui, todėl jais negalima dalintis su kitais.