Aktualijos, Sveikata biure

Akims kenkia patalpų oras?

Švarus oras yra svarbus kvėpavimo takų sveikatos veiksnys. Tai žinomas, neginčijamas faktas, pagrįstas mokslo įrodymais. Tačiau oras, kuriuo kvėpuojame, svarbus ne tik plaučiams ar kitiems kvėpavimo organams, bet ir akims.

Kodėl patalpų oras tampa blogas? Kaip netinkamas oro ir drėgmės balansas veikia akis? Kaip joms padėti?

Konsultuoja akių ligų gydytojas Ramūnas Riauka.

Darbo dienai įpusėjus akys ima verkti

Patalpų mikroklimatas turi didelę įtaką mūsų sveikatai ir apie tai vis daugiau kalbama. Ypač tai aktualu žiemos sezono metu, kai kone visą parą praleidžiame patalpose, kuriose įrengtas centrinis šildymas. Biurų darbuotojai skundžiasi, kad darbo dienai vos įpusėjus, akis ima perštėti, jos pavargsta, ašaroja. Užsukę lankytojai stebi, kaip darbuotojas nuolat trina akis, sakydamas, kad jam lyg kas smėlio į jas būtų pribėręs. Ar dėl to kaltas oras? Koks patalpų oras gali pakenkti sveikatai?

Pagrindiniai patalpų mikroklimato parametrai yra oro temperatūra, santykinė drėgmė (parodo vandens garų kiekį ore) ir oro judėjimas. Optimaliausi žmogui parametrai yra nustatyti ir aprašyti Lietuvos higienos normoje. Pagal šį dokumentą, gyvenamųjų namų patalpose oro temperatūra šaltuoju metu laiku turi būti ne mažesnė kaip 18 ºC, santykinė oro drėgmė – 30-75 proc., o oro judėjimo greitis – 0,05-0,1 m/s. Komforto sąlygos – kai patalpų temperatūra 19-20 ºC, bet ne daugiau kaip 22 ºC, santykinė oro drėgmė – 40-60 proc.

Kaip netinkamas mikroklimatas veikia žmogų?

Blogai žmogus ima jaustis, kai pakinta minėti patalpų oro parametrai. Itin jautriai mūsų organizmas reaguoja į oro temperatūros ir santykinės oro drėgmės pokyčius, svyravimus. Kai oras sausas, santykinė oro drėgme yra 10-20 proc. džiūsta nosies, akių gleivinės, nes didėja drėgmės išskyrimas iš jų ir odos. Tai lemia, kad sausėja oda, vystosi sausų akių sindromas, žmogų vargina troškulys. Kartu dėl netinkamo mikroklimato žmogus gali jausti didesnį nuovargį, mažėja darbingumas, ima skaudėti galvą.

Oro kokybei įtakos turi plastikiniai langai, kurie yra itin sandarūs ir tarsi „užkonservuoja“ patalpų orą. Kai nėra oro judėjimo, patalpose kaupiasi įvairūs teršalai, kenksmingos medžiagos, mikroorganizmai, dulkės, mažėja deguonies kiekis. Visa tai blogina mūsų savijautą, akių būklę taip pat. Ekologai nustatė, kad patalpų oras gali būti net 4-6 kartus labiau užterštas nei išorės. O įvertinus, kad šiuolaikinis žmogus, ypač žiemą apie 80-90 proc. paros laiko praleidžia patalpose, oro kokybės klausimas tampa labai svarbus.

Nekokybiško oro kaltininkai – centrinis šildymas, kiti šildymo ir buities prietaisai, kompiuteris, televizorius, plastikiniai langai.

Kaip orą pagerinti?

Kad oras judėtų, patalpas būtina vėdinti. Žiema – ne išimtis. Šaltuoju metu laiku, kaip jau kalbėta, vidaus patalpų oro kokybė itin prastėja, todėl reguliarus vėdinimas yra būtinas. Ypač tai aktualu, tiems, kurių butų ar biurų langai yra plastikiniai. Optimalus oro judėjimo greitis yra 0,05-0,1 m/s, nes būtent toks greitis užtikrina oro kaitą ir tai, kad kvėpuosime švaresniu nei iškvėptas oru. Sausą patalpų orą patariama drėkinti. Tam yra specialių prietaisų, taip pat orą drėkina ir kenksmingas medžiagas sugeria tam tikros gėlės (pvz., monsteros, pinigų medžiai, paparčiai, dracenos, fikusai).

Sausas oras sausina akis

Centrinis šildymas, kompiuteriai, kaip ir kiti elektros prietaisai, keičia patalpų oro temperatūrą, elektrostatinį krūvį ir santykinę drėgmę, todėl džiūsta oda ir gleivinės. Beje, kompiuterio žala akims dviguba. Jis ne tik sausina patalpų orą, kaip prietaisas, bet ir darbas ar laisvalaikis praleistas jo draugijoje vargina ir sausina akis. Darbo su kompiuteriu metu rečiau mirksime. Tai irgi smarkiai sustiprina neigiamą aplinkos poveikį akims ir greitina sausų akių sindromo išsivystymą. Itin jautrus sausam patalpų orui žmonės, kurie nešioja kontaktinius lęšius.

Kai vargina sausų akių sindromas, žmogus skundžiasi, kad akys ašaroja, nors iš tiesų, ašarų būna labai mažai. Žmogui tik atrodo, kad ašaros nuolat bėga, o iš tikrųjų akys yra sudirgusios, sausos ir ašaroja tik dėl to, kad pervargsta.

Už akių drėkinimą atsakinga ašarų plėvelė, kuri atlieka kelias funkcijas: sutepa akį, pašalina nešvarumus, apsaugo nuo infekcijų, sudaro sąlygas gerai matyti, nes suformuoja lygų optinį ragenos paviršių. Sveikos akys nuolat padengtos ašarų plėvele, o kai plėvelė pažeidžiama ar ašarų gaminama per mažai, vystosi sausų akių sindromas.

Pirmoji pagalba sausoms akims

Ką daryti, kad akis išliktų sveikos, kad galėtume ramiai dirbti, susikoncentruoti ties darbu, o ne verkti dėl sausų akių sindromo keliamų negalavimų?

Gydant sausų akių sindromą pagrindiniai tikslai yra šie:

  • atpažinti ir gydyti net ir lengviausius simptomus;
  • panaikinti ar sumažinti akių diskomfortą;
  • apsaugoti akies paviršių nuo galimo pažeidimo ar būklės blogėjimo.

Sausų akių sindromui gydyti rekomenduojami akių lašai., pvz., „Ocutears“. Kuo jie išsiskiria iš kitų?

„Ocutears“ sudėtyje yra hialurono rūgšties, kurios svarbiausia savybė – sulaikyti vandenį akies paviršiuje. Dėl šio gebėjimo pritraukti vandens molekules, hialurono rūgštis, kaip natūralus drėkiklis, plačiai naudojama medicinoje ir odos priežiūros priemonių gamyboje. Tačiau hialurono poveikis gali skirtis, nes jis priklauso nuo jo molekulinės masės. Gana dažnai akių lašams gaminti naudojama mažos ir vidutinės molekulinės masės hialurono rūgštis, nes tai yra pigiau. Tačiau tuomet ir poveikis akims bus silpnesnis, nes mažos molekulinės masės hialuronas blogiau imituoja natūralų. Todėl ir jo gebėjimas prilipti prie gleivinės, padidinti ašarų plėvelės išsilaikymo laiką ir ją stabilizuoti, bus atkartojamas silpniau. Užtat didelės molekulinės masės hialuronas, esantis tik lašų „Ocutears“ sudėtyje, geriau pasiskirsto akies paviršiuje. Preparatas neturi jokių konservantų, kurie papildomai dirgintų akį, „Ocutears“ galima lašinti ant kontaktinių lęšių.

Aktualu ir tai, kad akių lašų be konservantų tinkamumo vartoti laikas ilgas, pvz., lašai „Ocutears“ – 6 mėn. po buteliuko atidarymo. Ilgą vartojimą užtikrina pažangi patentuota technologija – specialus filtras, kuris neleidžia aplinkos orui patekti į buteliuko vidų.

Šiuos akių lašus jau galite įsigyti ir elektroninėse vaistinėse internetu, su atvežimo galimybe tiesiai į namus.

Daugiau apie akių sveikatą skaitykite www.sausosakys.lt