Bendravimas biure, Laisvalaikis

Ar iš tiesų egzistuoja priklausomybė nuo sekso?

Tokie personažai, kaip Don Žuanas ar Kazanova, nuo seno domina žmones. Gyvenimas, kupinas seksualinių nuotykių, žadina smalsumą, jaudulį, romantiškas mintis. Ne veltui apie šiuos herojus rašomos knygos, kuriami filmai, operos, legendos. O kaip yra iš tikrųjų, ar lengva gyventi, kai esi priklausomas nuo sekso?

Kalbamės su „Romuvos“ klinikos gydytoju Mindaugu Jasulaičiu.

Kas yra priklausomybė nuo sekso?

Seksualinė priklausomybė yra apibrėžiama kaip nesugebėjimas reguliuoti savo seksualinio elgesio, nepaisant neigiamų padarinių. Ši priklausomybė apima sutrikimus – nuo nevaldomos masturbacijos ir pornografinių filmų žiūrėjimo iki nevaldomo seksualinio partnerio apgaudinėjimo ar potraukio objekto pokyčių. Seksualinė priklausomybė kitaip vadinama priklausomybe nuo sekso, hiperseksualumo sutrikimu, istoriškai – nimfomanija (moterų), satyriaze (vyrų). Priklausomybė nuo sekso yra būklė, kai seksualinis elgesys peržengia socialinių normų ribas ir sumažina asmens gebėjimą efektyviai veikti daugelyje gyvenimo sričių ar kurti sveikus tarpusavio santykius.

Šiam sutrikimui būdingos tokios intensyvios mintys apie seksą arba neįprastai didelis seksualinis geismas, kad jie pradeda trukdyti tinkamai dirbti, užmegzti visaverčius tarpasmeninius santykius, užsiimti įprastais kasdieniais darbais. Seksualiai priklausomi žmonės (panašiai, kaip ir kitų priklausomybių metu) linkę neigti problemą, racionalizuoti ir pateisinti savo elgesį.

Mokslininkai teigia, kad yra stiprus ryšys tarp seksualinės priklausomybės ir rizikavimo. Net jeigu rizika yra akivaizdi, priklausomi nuo sekso žmonės gali jos nepaisyti, negalvodami apie gresiančias pasekmes, tokias kaip galimi sveikatos sutrikimai (pvz., dėl lytiniu būdu perduodamų ligų), fizinės, finansinės ir socialinės grėsmės ar blogos emocinės pasekmės.

Kokios seksualinės priklausomybės priežastys?

Padidėjęs seksualumas gali būti susijęs su asmenybės sutrikimu, fiziologiniais sutrikimais (pvz., sergant tam tikromis degeneracinėmis centrinės nervų sistemos ligomis), psichologiniais sutrikimais, pvz., žema saviverte, savigarbos stoka, save žalojančiu elgesiu, alkoholiu, hormonų pusiausvyros sutrikimu (pvz., brendimo ar klimakterinio periodo metu). Seksualumui gali turėti įtakos svaiginimasis tam tikromis medžiagomis.

Kaip atsiranda priklausomybė nuo sekso? Kokie yra psichologiniai aspektai?

Prieš keletą dešimtmečių į įvairias priklausomybes, pvz., nuo alkoholio, narkotikų, azartinių lošimų, sekso, buvo žiūrima kaip į visiškai skirtingas problemas. Dabar pripažįstama, kad tarp jų yra daug bendra – panašios atsiradimo priežastys, sutrikimo raida, panašus ir gydymas.

JAV mokslininkas N. Kraigas 1988 m. išleistoje knygoje „Priklausoma asmenybė: esmė, ritualai, pasveikimas“ (angl. The Addictive Personality. Roots, rituals, recovery) teigia, kad priklausomybės sukelia nuotaikos pakitimus. Kai gauni papildomą dozę veiksnio, nuo kurio esi priklausomas, pvz., sekso, nuotaika gerėja, kai negauni – blogėja. Priklausomybė prasideda tada, kai, siekiant patirti malonumą ar sumažinti vidinę įtampą, pradedama nevaldomai vartoti kokios nors medžiagos, pvz., alkoholio, arba to siekiama tam tikru elgesiu, pvz., dažna seksualinių partnerių kaita, nepaisant pasekmių. Tai padeda išvengti skausmingų jausmų. Palaipsniui susiformuoja emocinis ryšys tarp atitinkamo elgesio ar medžiagos vartojimo ir nuotaikos pokyčio. Nors medžiaga, pvz., alkoholis, ar elgesys, pvz., seksas, tikrai nebūtinai sukelia priklausomybę, tačiau tiek viena, tiek kita sukelia malonius nuotaikos pokyčius.

Kaip keičiasi priklausomo nuo sekso žmogaus asmenybė?

Žmogui pasitenkinimą kelia ne vien kokios nors medžiagos vartojimas, seksas, lošimas ar kitas konkretus elgesys. Malonius pojūčius sukelia ir planavimas tai daryti, mintys apie būsimą elgesį, o vėliau – prisiminimai. Pavyzdžiui, naršymas pažinčių portale, siekiant užmegzti dar vieną intymų ryšį.

Palaipsniui priklausomi nuo sekso žmonės tampa labai vieniši ir izoliuoti. Kai jiems liūdna, neramu, jie imasi tos veiklos, kuri sukelia malonumą ir pasitenkinimą. Iš vienos pusės, tokiu būdu palengvėjimas pasiekiamas greičiau, iš kitos – tai tik sustiprina su priklausomybe susijusias problemas. Be to, priklausomybė nuo sekso, kaip ir priklausomybė nuo alkoholio, sukelia ir neigiamus jausmus, tokius kaip baimė, pyktis ant savęs, gėda. Tačiau dėl baimės būti neišgirstiems, nesuprastiems ir nepriimtiems (dažnai, ne be pagrindo) priklausomi žmonės vengia apie tai kalbėti su savo artimaisiais ar draugais. Jie palaipsniui praranda gebėjimą natūraliu būdu tenkinti emocinius poreikius įprastai bendraudami su kitais žmonėmis. Atsiranda gėdos jausmas, kuris mažina pasitikėjimą savimi. Žmogus patenka į ydingą ratą, kai savo priklausomu elgesiu pradeda kurti skausmą ir tuo pat metu poreikį jį malšinti realizuodamas priklausomybę. Pavyzdžiui, išaiškėjus neištikimybei, kurios priežastis buvo seksualinės priklausomybės, po dramatiško barnio su sutuoktiniu, esant realiai skyrybų grėsmei, priklausomas nuo sekso žmogus, nors ir nenorėdamas skaudinti partnerio, plėtoti konflikto ar išsiskirti, tuo pat metu, norėdamas nusiraminti ar numalšinti vidinį skausmą, gali planuoti ir siekti naujo seksualinio kontakto.

Kaip atpažinti, kad žmogus yra priklausomas nuo sekso?

Didžia dalimi pagrindiniai priklausomybės nuo sekso požymiai ir simptomai, nepaisant amžiaus, lyties, socialinės padėties ar psichologinės būklės, yra tokie patys. Šiai, kaip ir kitoms priklausomybėms, būdinga:

  • Nenumaldomas troškimas, negalėjimas atsispirti impulsui.

Priklausomi nuo sekso žmonės praleidžia valandas, kartais net dienas fantazuodami, planuodami ir siekdami įgyvendinti seksualinę sueitį. Mintys apie seksą paveikia jų sprendimus, susijusius su apranga, laisvalaikio ar net karjeros pasirinkimu.

  • Kontrolės praradimas.

Priklausomi nuo sekso žmonės praranda gebėjimą kontroliuoti savo mintis ir/ar elgesį. Jie bando nebegalvoti ar mažiau galvoti apie seksą, pažada sau ir/ar artimiesiems, tačiau nepajėgia šių pažadų įgyvendinti.

  • Tęstinis, su seksualinių potraukių patenkinimu susijęs elgesys, nepaisant neigiamų pasekmių.

Priklausomi nuo sekso žmonės galiausiai patiria panašias neigiamas pasekmes, kaip ir priklausomi nuo alkoholio, narkotikų ar azartinių lošimų žmonės. Tai ir darbo praradimas, finansinės problemos, sugriauti santykiai, blogėjanti fizinė ir/ar emocinė sveikata, interesų rato siaurėjimas, izoliacija, vienišumas ir pan.

Kaip galima padėti?

Nors priklausomybė nuo sekso yra panaši į piktnaudžiavimą alkoholiu ar kitais svaigalais, tačiau ją gydant tikslas yra ne abstinencija, bet sveika seksualinė praktika (kas nori gyventi be sekso?). Palyginti su priklausomybe nuo svaigalų, priklausomiems nuo sekso žmonėms paprastai reikia daugiau laiko kitam gyvenimo būdui priimti.

Dažnai pirmaisiais metais besigydantieji maištauja, būna neramūs. Jie patiria liekamąsias priklausomybės pasekmes, tokias kaip sunkumai darbe, santykiuose su partneriu ar sveikatos sutrikimai. Visa tai didina atkryčio riziką. Paprastai antraisiais sveikimo metais palaipsniui pradedamas atgauti gebėjimas kurti prasmingus santykius ir judėti į priekį asmeniniame gyvenime. Tačiau atsigręžimas į sunkumus ir padidėjusi atkryčio rizika dažniausiai tęsiasi mažiausiai 5 pirmuosius sveikimo metus. Atsižvelgiant į tai, kiek ilgai truko žalingų įpročių vystymasis, nenuostabu, kad jiems pakeisti dažnai reikalingas reikšmingas laiko tarpas.

Svarbu, kad šiuo laikotarpiu žmogus turėtų palaikymą ir suteiktų sau laiko keistis. Sėkmė dažnai ateina po 2, 3 ar dar daugiau bandymų gydytis. Esant motyvacijai, tikimybė įveikti priklausomybę nuo sekso yra pakankamai didelė.

Įdomu, kad priklausomybės nuo sekso terminas pirmą kartą buvo paminėtas 1970-ųjų viduryje, kai dalis Anoniminių alkoholikų (AA) grupių narių pastebėjo, kad su seksualiniu elgesiu susijusios problemos, tokios kaip dažna seksualinių partnerių kaita, neištikimybė, nevaldomas seksualinis potraukis ir elgesys, kontrolės praradimo ir bejėgiškumo pojūčiais yra panašus į priklausomybę nuo alkoholio, ir pabandė taikyti Dvylikos žingsnių principus, siekdami jas įveikti. Tai lėmė naujų savitarpio pagalbos grupių, kurių narius vienijo noras įveikti savo su seksualiniu elgesiu susijusias problemas, atsiradimą. Pirmoji grupė buvo įkurta JAV, Bostone, 1976 m. Ji vadinosi Nuo sekso ir meilės priklausomi anonimai (angl. Sex and Love Addicts Anonymous, S.L.A.A.). Vėliau, 1977 m., buvo įsteigta Nuo sekso priklausomų anonimų grupė (angl. Sex Addicts Anonymous, SAA), 1979 m. Anoniminių seksalkoholikų grupė (angl. Sexalcoholics Anonymous). Šiandien nuo sekso priklausomų žmonių savitarpio pagalbos grupių galima rasti visame pasaulyje. Jų susirinkimai vyksta ne tik akivaizdžiai, bet ir virtualioje erdvėje.

Priklausomi nuo sekso žmonės, vos užmezgęs vienus seksualinius santykius, jau galvoja apie kitus, taip neleisdami sau patirti intymumo ir seksualinių pojūčių pilnatvės. Tad ar gera būti Don Žuanu, kuris pasmerktas amžinai jausti seksualinį alkį ir niekada nepajėgti jo numalšinti, tegul kiekvienas nuspręs individualiai.

Dėkojame už pokalbį.

Gydytojas Mindaugas Jasulaitis

UAB „Romuvos klinika“

Rotušės a. 23, Kaunas

Tel.: +37064422448; 8 37 20 20 48

info@romuvosklinika.lt

www.romuvosklinika.lt