Aktualijos

Ar reikalingos kolektyvinės šventės?

Nemažai įmonių, ypač stambesnių, kone garbės reikalu laiko kolektyvinių vakarėlių, švenčių organizavimą. Vieni mūsų labai noriai dalyvauja tokiuose sambūriuose, kiti – neina niekada ir suranda tam „pateisinamų“ priežasčių, treti – eina tam, kad pritaptų prie kolektyvo, nors tai jiems ir nepatinka. Ar reikalingos tokios šventės?

Kalbamės su psichologepsichoterapeute Marija Vaštake.

Kam reikalingi kolektyviniai vakarėliai, juk ir darbo valandomis vyksta bendravimas tarp darbuotojų?

Kiekviename kolektyve, neatsižvelgiant į organizacijos pobūdį ir veiklą, vyksta šventės, vakarėliai. Tai yra neatsiejama bendravimo dalis, viena iš kolektyvo tradicijų. Kiekvienas kolektyvas turi savo ypatumus, savo tradicijas, kaip švęsti šventes, kokias šventes švęsti. Be abejonės, tradicijų laikymasis, susitikimas kolektyvo nariams po darbo, neformalus bendravimas suartina, padeda labiau pažinti vienas kitą. Tai gali padėti kolektyvui pajausti bendrumą, kas gali būti naudinga siekiant bendrų tikslų, gerinant darbo efektyvumą.

Ar kolektyvinis šventimas turi „gydomųjų“ savybių? Kokie galėtų būtiargumentai „už“ tokias pramogas?

Kolektyvinių vakarėlių metu žmonės lyg iš naujo susipažįsta, prisiliečia vienas prie kito kitoje šviesoje. Pvz., darbo metu Jums visai nepatrauklus žmogus, vakarėlio metu gali pasirodyti daug įdomesnis, nei būna kasdien, atsiskleisti. Per vakarėliusgalima daugiau sužinoti vieniems apie kitus, prisiliesti prie asmeninių dalykų, išeiti už dalykinio bendravimo ribų.

Todėl, mano manymu, tradicijų laikymasis yra svarbus dalykas kolektyvuose. Žmonės, kurie visą laiką vengia vakarėlių, nepaiso įmonės tradicijų, pradeda kelti nepasitikėjimą,kiti kolegos į juos gali pradėti žiūrėti įtariai. Tai gali persikelti ir į dalykinį bendravimą. Man atrodo, kad reikia gerbti įmonės tradicijas ir rasti laiko pabūti su kolegomis ir po darbo. Ypač naujas žmogus, atėjęs į kolektyvą, turi domėtis ne tik savo darbu, bet ir to kolektyvo, kuriame jis gyvens, tradicijomis. Jei naujokas jų nepaiso ir nesilaiko, tai gali būti laikoma nelojalumu, nesusidomėjimu santykiais, ignoravimu. Ir visa tai gali atsiliepti darbo santykiams.

Kokios gali būti neigiamos vakarėlių pasekmės?Kokie galėtų būti argumentai „prieš“ vakarėlius?

Kolektyviniai vakarėliai –tai veidrodis tų santykių, kurie nepasireiškia darbo metu.Tame „veiodrodyje“ gali atsispindėti santykių hierarchija, noras lyderiauti, atsiskleisti nuoskaudos, pykčiai, kurie nebūna išreiškiami darbo metu, pasireikšti simpatijos ar antipatijos.

Taigi, reikia turėti omenyje, kad vakarėlis su kolegomis turi ir savo specifiką. Neretai, po vakarėlio vienas ar kitas kolega gali pasirodyti „kitoks“, nei jis būna kasdienybėje, dėl to neretai atsiranda tam tikros etiketės: „pasileidėlis“, „nuobodybė“ ir pan.

Patarimai, kaip elgtis vakarėlio dalyviams? Ar galima visiškai atsipalaiduoti, kaip tarp draugų, ar vis dėlto reikia galvoti, kaip tu atrodysi kolegų rate?

Literatūros šaltiniuose esu skaičiusi „patarimus kaip elgtis korporatyvuose“, bet nemanau, kad čia gali būti universalių patarimų. Kiekvienas kolektyvas – tai unikalus organizmas, turintis savo raidą, ypatumus. Todėl ir vienos taisyklės būti negali. Tačiau abejočiau, ar verta kolektyvinių vakarėlių metų liesti tokias temas kaip politines, religines, moralines– etines. Man regis, jos gali įnešti ginčių ir įtampos. Bet galbūt ne visada? Taip pat kiekvienas turi būti atsakingas už save, už tai, kiek jis nori būti atviras, atskleidžiant savo asmeninį gyvenimą, kiek ir su kuo nori, gali pasidalyti tuo, kaip gyvena po darbo. Tik mūsų rankose tai, kokią informaciją ir kam atskleisti. Kitas dalykas, vakarėlio, švenčių metu nerekomenduojama kalbėti dalykinėmis temomis. Juk tam ir renkamės po darbo, kad negvildentume dalykinių temų.

Vis dėlto vakarėliai su kolegomis turi savo specifiką, jie skiriasi nuo vakarėlių su draugais. Vakarėliai su kolegomis – tai savotiškas dalykinių santykių tęsinys, todėl verta apgalvoti savo elgesį, kad paskui, grįžus po šventės į darbą, netektų dėl kažko gailėtis ar jaustis nekomfortiškai.

Dėkojame už atsakymus.

Psichologė-psichoterapeutė

Marija Vaštakė,

Telefonas konsultacijoms 8 * 61227742

Konsultuoju suaugusius, vaikus ir paauglius, esant įvairiems psichologiniams sunkumams.