Mano karjera

Atleidimas iš darbo – pasaulio pabaiga ar naujos galimybės?

Atleidimas iš darbo daugeliui gali pasirodyti pasaulio pabaigai prilygstantis gyvenimo įvykis, ypač jeigu ilgą laiką buvo dirbta toje pačioje vietoje. Priežasčių, kodėl darbuotojai yra atleidžiami iš darbo yra begalės, tačiau šiame straipsnyje jų neanalizuosime, o ieškosime atsakymo į klausimą – ką daryti, kai tampate bedarbiu? Žinoma, pirmiausia institucija, į kurią keliausite yra darbo birža, tačiau nesitikėkite, kas čia akimirksniu jums pasiūlytas naujas darbas. Todėl turite pasiruošti sunkiam ir tikriausiai ilgam naujo darbo paieškos procesui.

Darbo praradimas laikomas vienu stipriausių išgyvenimo, kurį psichologiniu požiūriu gali pralenkti tik skyrybos arba artimojo netektis. Atleidimo iš darbo momentu labai svarbu nepasiduoti emocijoms ir išeiti iš darbo garbingai – neįžeidinėkite vadovų ar kitų kolegų, kadangi atleidimas iš darbo ir čia sukurti  profesiniai ryšiai yra jūsų ateitis. Tiesa, netekę darbo jūs greičiausiai turėsite norą pasakyti direktoriui viską, ką apie jį galvojate ar atlikti tam tikrus veiksmus, kurie sutrikdytų įmonės veiklą, pavyzdžiui, paslėpti dokumentus ar ištrinti svarbių klientų kontaktus. Tačiau kenkdami įmonei, pakenksite ir patys sau.

Nesvarbu, kokie iki šio momento buvo jūsų santykiai su vadovu ir bendradarbiais, tačiau stenkitės išlikti tokie pat malonūs. Jeigu priimsite atleidimą iš darbo pagarbiai, be dramų ir emocijų, tikėtina, kad gausite ne tik gerą vadovo atsiliepimą, bet ir ko nors prireikus, galėsite drąsiai kreiptis į buvusią darbovietę. Net jeigu esate atleidžiamas iš darbo dėl savo kaltės, galite gauti gerą atsiliepimą, kuris palengvins darbo paiešką.

Atleidimas iš darbo gali lengvai sukelti depresiją – juk praradote pagrindinį pajamų šaltinį, o tai yra ypač skaudus sukrėtimas vienišiems ir vaikų turintiems žmonėms. Tačiau nepasiduokite depresijai, o paruoškite puikų gyvenimo aprašymą ir leiskitės į naujojo darbo paiešką. Neatmeskite jokios darbo paieškos galimybės: užsiregistruokite visuose darbo paieškos sistemose, kreipkitės į personalų atrankų agentūrą, stebėkite net ir laikraščiuose esančius darbo skelbimus, o parengtus CV ir motyvacinius laiškus išsiųskite visoms jums dominančioms įmonėms, net jeigu jos šiuo metu ir neieško darbuotojo – galbūt jie dar nepagalvojo, kad būtent jūs esate trūkstama įmonės dalis?

Neturėdami darbo jūs turite kur kas daugiau laisvo laiko, kurį galite skirti sau. Nepulkite stačia galva į darbo paieškas, o skirkite savaitę poilsiui – apmąstykite, ką norite veikti toliau. Atleidimas iš darbo neturėtų pasodinti jūsų prie televizijos ekrano. Taip tik pagilinsite savo depresiją. Laisvą laiką skirkite savo sveikatos gerinimui ar mokymuisi. Jeigu svajojote išmokti šį tą naujo – dabar tam pats puikiausias metas. Mokymasis net gi nereikalauja didelių finansinių išlaidų – jums tereikia kompiuterio su internetu. Čia galite rasti begalę pačių įvairiausių pamokų. Galbūt jūs turėjote svajonę įkurti savo verslą? Jeigu tikite savo idėjos sėkme bei pelningumu ir turite pakankamai lėšų, darbo netektį priimkite kaip padrąsinimą įgyvendinti savo troškimą.

Atleidimas iš darbo yra psichologiškai sunki patirtis, tačiau visos pasekmės ir tolimesnė gyvenimo eiga yra jūsų rankose. Tad jeigu šį gyvenimo išbandymą priimsite pozityviai, jūsų sėkmė garantuota.