Mano karjera

Ieškau darbo: Kaip rašyti CV?

Visi sutiks, kad šiuolaikinė darbo rinka išties niūri. Netekus ilgai dirbto darbo ar atėjus metui ieškotis pirmojo darbo, iškyla vienas pagrindinių klausimų – kaip rašyti CV? Gyvenimo aprašymas yra pirmasis ir vienas svarbiausių žingsnių darbo paieškoje. CV – tai Jūsų vizitinė kortelė, todėl Jūsų užduotis pateikti save patraukliai ir įdomiai.

Daugelis žmonių naudojasi internete randamais šablonais, tačiau tai yra atgyvena. Nieko nenustebinsite savo gebėjimu užpildyti kažkieno sukurtą formą. Tikėtina, kad į Jūsų darbo vietą kandidatuoja net gi keli šimtai žmonių, todėl Jūs turite išsiskirti. Tiesa, įprasto CV šablonas yra puiki pagalbinė priemonė, kuri neleis pamiršti svarbios informacijos: vardo ir pavardės, gimimo datos, gyvenamosios vietos adreso, telefono numerio, elektroninio pašto adreso, Jūsų turimo išsilavinimo, užsienio kalbų išmanymo, darbo patirties ir kompetencijų, savanoriškos veiklos ar narystės organizacijose. Svarbiausia, kad rengdami savo aprašymą nepaliktumėte rašybos ar skyrybos klaidų.

Kaip rašyti CV originaliai ir unikaliai? Viskas priklauso nuo Jūsų fantazijos ir vietos, į kurią kandidatuojate. Tačiau leisdami savo kūrybiškumui pasireikšti, nepamirškite, kad gyvenimo aprašymas turi atrodyti tvarkingai ir chronologiškai. Potencialus darbdavys turi aiškiai suprasti, ką Jūs veikėte gyvenime ir ką galite pasiūlyti tam tikrai įmonei. Netradiciniai gyvenimo aprašymo sprendimai puikiai tinka kūrybinių specialybių atstovams – reklamos ar viešųjų ryšių specialistams, dizaineriams, maketuotojams, architektams ir pan. Tačiau tam tikrus kūrybiškus elementus gali panaudoti ir kandidatai į „rimtas“ vietas, jeigu toji darbovietė nereikalauja specialios CV formos.

Jeigu gebate valdyti grafinio dizaino programas ar turite pažįstamų galinčių Jums padėti, pasistenkite sukurti unikalią CV formą, kadangi daugelis darbdavių pripažįsta, jog įprastas juoda-balta CV Word‘o formatu yra pabodęs ir neretai sukuria nemotyvuoto darbuotojo įvaizdį.

Su didžiausiais sunkumais ir nežinomybe, kaip rašyti CV, susiduria jaunuoliai, kurie pirmą kartą ieško darbo. Skaitant darbo skelbimus greitai susidaro įspūdis, kad darbdaviams reikia jaunų žmonių, tačiau su ilgamete darbo patirtimi. Tačiau kaip gauti patirties, jeigu neturi darbo? Atsakymas paprastas – praktika ir narystė jaunimo organizacijos. Tiesa, daugeliu atveju ši veikla nėra apmokama, tačiau nepamirškite, kad Jums reikia patirties. Pusmetis ar keli mėnesiai praktikos Jūsų gyvenimo aprašyme atrodys kur kas geriau nei jokios patirties.

Kitas be galo svarbus elementas yra nuotrauka, kurią įkomponuojate savo gyvenimo aprašyme. Nuotraukoje Jūs turite atrodyti taip, kaip atrodote realybėje. Tad nesistenkite savęs itin pagražinti grafinio dizaino programomis. Taip pat pasirinkite nuotrauką, kurioje aiškiai matosi Jūsų veidas ir nuoširdi šypsena, o ne būrys draugų ar vakarėlio fragmentas.

Atsakymą į klausimą, kaip rašyti CV  į tam tikrą darbovietę turėtų padiktuoti Jūsų asmeninė patirtis ir intuicija. Pagalvokite, jeigu būtumėte darbdavio vietoje, kokia informacija Jums atrodytų svarbiausia? Ne visuomet reikia sukrauti visus gyvenime nuveiktus darbus ar sudėti visus sertifikatus iš konferencijų. Neapkraukite darbdavio nereikalinga ir neaktualia informacija ir stenkitės visas savo patirtis bei gebėjimus sutalpinti į du puslapius.  Prie gyvenimo aprašymo taip pat pridėkite motyvacinį laišką ir rekomendacijas iš buvusių darboviečių, jeigu tokias turite.