Aktualijos, Moters sveikata, Mūsų sveikata

Įspėjimas saulės vonių mėgėjams: piktnaudžiavimas gali grėsti pavojinga liga

Nuo 2008-ųjų kiekvienais metais gegužę Lietuvoje minima Euromelanomos diena. Šis Europos odos vėžio prevencijos projektas skirtas paraginti žmones pasitikrinti, apžiūrėti savo odą, ir ne tik patiems, bet ir profilaktiškai pas gydytoją. Juk ant nugaros ar galvos odos esančių piktų darinių pats žmogus gali ir nepastebėti. Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma. Tačiau, laiku nepastebėtos, mirtinos gali būti ir kitos odos vėžio ligos.

Sergamumas odos vėžiu patrigubėjo

Odos ligos ypatingos: nepiktos, neonkologinės – iš karto matomos, nes dažnai pasireiškia bėrimais ar kitais veido odos, plaštakų pažeidimais. Tačiau vėžinės, ikivėžinės patologijos ar net ir prasidėję odos navikiniai procesai dažnai būna neskausmingi, asimptominiai, todėl pastebimi daug vėliau. O juk ankstyva vėžio diagnostika – tolygi gyvybės išsaugojimui. Net ir melanoma, kuri laikoma agresyviausia odos vėžio forma, ankstyvų stadijų yra išgydoma.

Odos vėžys ir ikivėžinės ligos – opi problema Lietuvoje, nes sergančių jomis asmenų skaičius kasmet didėja. Palyginę sergamumą 2001 m. ir 2018 m., pamatysime, kad odos vėžio ir melanomos atvejų patrigubėjo. Higienos instituto duomenimis, 2001 m. Lietuvoje odos vėžiu ir melanoma sergančių asmenų buvo 3605, o 2018 m. – jau 11 386. Tai siejama su visuomenės senėjimu, žmonių elgsena ir įpročiais saulėje, genetine predispozicija.

Odos vėžys – ne viena, o keletas piktybinių ligų

Odą sudaro du pagrindiniai sluoksniai: paviršinis, arba epidermis, ir žemiau esantis – derma. Epidermis sudarytas iš keleto sluoksnių: raginio, blizgiojo, grūdėtojo, dygliuotojo ir bazalinio. Tarp epidermio ir bazalinio sluoksnio yra kito tipo ląstelių – melanocitų. Šios ląstelės gamina odos pigmentą melaniną, kuris suteikia odai spalvą, o jo sankaupos suformuoja apgamus. Odos vėžys skirstomas pagal tai, iš kokių ląstelių jis susiformavo. Iš melanocitų išsivystęs vėžys vadinamas melanoma. Kitos dvi pagrindinės odos vėžios formos yra bazalioma (iš bazinių epidermio ląstelių susiformavęs vėžys) ir plokščialąstelinis odos vėžys (išsivystęs iš plokščiųjų epidermio ląstelių). Dažniausias odos vėžio tipas yra bazalioma, kuris nustatomas 80 proc. visų sergančių pacientų, 20 proc. atvejų sudaro plokščialąstelinis vėžys.

Melanomos sudaro atskirą navikų grupę ir gali būti įvairių rūšių pagal išsivystymo vietą, t.y. odos, akies, gleivinių, kitų kūno sričių. Dažniausiai pasitaikanti yra odos melanoma. Būna atvejų, kai žmogui iš karto nustatomi keli odos vėžio židiniai skirtingose kūno vietose. Kai kuriems pacientams, išgydytiems nuo odos vėžio, po kurio laiko gali atsirasti naujas židinys.

Pavojinga jauniems

Nacionalinio vėžio instituto statistikos duomenimis, mūsų šalyje moterys dažniausiai serga odos navikų ligomis, ir tai sudaro 19 proc. visų onkologinių ligų. Vyrams odos vėžys yra trečioje vietoje – 9 proc. visų piktybinių ligų. Prieš keletą dešimtmečių melanoma buvo diagnozuojama santykinai retai, tačiau sergamumas šia liga nuolat augo. Šiandien melanoma sudaro 11 proc. visų piktybinių ligų, tačiau mirštamumas nuo šios ligos siekia 75 proc. Melanoma gali sirgti įvairaus amžiaus žmonės, tačiau ji yra viena dažniausių jaunų žmonių piktybinių ligų: dažniausiai serga 25–34 metų vyrai ir 25–29 metų moterys. Tarp 30–34 metų moterų odos melanoma yra antroje vietoje, nes pirmaujančiu naviku tampa krūties vėžys.

Didžiausia rizika – saulės vonių mėgėjams

Svarbiausias rizikos veiksnys – ultravioletiniai (UV) spinduliai. Tai yra pats didžiausias kancerogenas, lemiantis pigmentinių dėmių, ikivėžinių darinių ir odos vėžio išsivystymą (melanomą, bazaliomą, plokščialąstelinį vėžį). Svarbu žinoti, kad žalingas UV spindulių poveikis kumuliacinis – jis kaupiasi odoje. Todėl vaikystėje patyrusiems saulės sukeltus odos nudegimus, taip pat ir soliariumų mėgėjams odos vėžio rizika yra didesnė. Soliariumai, kaip ir saulė, skleidžia UV spindulius. Tyrimų duomenimis, žmonėms, kurie iki 30 m. reguliariai lankėsi soliariumuose, rizika susirgti melanoma didėja iki 75 proc. Kiti duomenys skelbia, kad vienas apsilankymas soliariume odos vėžio riziką padidina 20 proc.

Ar turintieji daug apgamų būtinai susirgs odos vėžiu?

Iš tiesų, rizika šiems žmonėms yra didesnė, ir jie turi būti budresni. Ypač pasitikrinti kviečiami tie, kurių kūno odoje yra daugiau kaip 50 apgamų. Reikėtų apkreipti dėmesį, ar pastaruoju metu pasikeitė jų spalva, dydis arba kontūras, ir apskritai, jei yra neaiškus negyjantis darinys odoje.

Ar priklausote rizikos grupei?

Odos vėžio prevencija prasideda nuo apsaugos, rizikos faktorių vengimo. O riziką susirgti odos vėžiu didina:

  • kumuliacinė UV dozė;
  • apgamų skaičius. Žmonėms, turintiems 10 ir daugiau netipinių apgamų, yra 12 kartų didesnė rizika susirgti melanoma;
  • genetiniai veiksniai, jeigu kas nors iš pirmos eilės giminaičių (tėvų, vaikų, brolių / seserų) sirgo odos vėžiu;
  • pomėgis atostogauti saulėtose šalyse;
  • dirbantys arba daug laiko praleidžiantys lauke;
  • rausvų plaukų, melsvų akių ir šviesios, strazdanotos odos žmonės, t.y. tie, kurių oda greitai nudega;
  • imunosupresinės būklės.

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie imunosupresinės būklės žmones, t.y. tuos, kuriems persodinti kaulų čiulpai, atliktos kitos transplantacijos. Tokiems žmonėms didėja plokščialąstelinės karcinomos rizika.

Gydymas tobulėja

Odos vėžys turi daug veidų, ir kiekvienas atvejis gydomas skirtingai. Bazalioma progresuoja lėtai, retai išplinta į kitus organus, todėl dažniausiai sėkmingai pagydoma. Plokščialąstelinis vėžys pasižymi agresyvesne eiga, greičiau gali pasireikšti metastazės limfmazgiuose, kituose organuose, taip pat gali pasikartoti toje pačioje vietoje, nors ir buvo išgydytas. Agresyviausia forma laikoma odos melanoma.

Gydymo pasirinkimą lemia paciento būklė, amžius, naviko vieta ir jo savybės. Pagrindinis gydymo būdas yra operacija. Po to atliktas darinio ištyrimas parodo, ar navikas visiškai pašalintas, kokia jo plitimo ir morfologinė forma. Tai lemia ir tolesnius gydymo veiksmus. Taip pat odos vėžys gali būti gydomas radioterapija. Chemoterapija gali būti paskirta, kai liga išplitusi į kitus organus. Šiandien mokslas ir medicina toli pažengė, ir odos vėžys gydomas vis geriau. Tačiau svarbiausias sėkmingo gydymo aspektas – nustatyti ligą kuo anksčiau.

Kaip sau padėti?

Visos papildomos priemonės, kurias vartoja pacientai gydymo metu, turi būti aptartos su gydančiu gydytoju, kuris žino, kas saugu pacientui, kas oficialiai įregistruota Lietuvoje ir turi mokslinį pagrindą, už ką atsako vaistų ar papildų gamintojai pagal šalies įstatymus. Blogiausia, ką gali padaryti savo sveikatai žmogus, užsiimti savigyda. Šių dienų problema – internetinė prekyba. Internetu galima užsisakyti neaiškios kilmės ir sudėties produktą iš bet kurio pasaulio krašto. Žmonės pasiduoda reklamai, nesigilina į produkto veiksmingumą, saugumą, sudėtį. Kita vertus, pats žmogus ne visada yra kompetentingas suprasti, ko jam iš tikrųjų reikia.

Gydytojai nėra prieš maisto papildų vartojimą. Mitybai papildyti pasaulio mokslininkų yra rekomenduojami polifenoliai. Jie pasižymi vėžinių procesų atsiradimą ir vystymąsi veikiančiomis savybėmis: jie veikia uždegimą, koreguoja imunitetą, apsaugo ląsteles nuo oksidacijos sukeltų mutacijų, stabdo vėžinių ląstelių mitybą, nes slopina kraujotakos susidarymą navikuose. Taip pat slopina fermentų, skatinančių vėžio atsiradimą, ir skatina fermentų, nukenksminančių kancerogenus, veiklą, stabdo vėžinių ląstelių dalijimąsi ir skatina jų žūtį.

Šiandien jau yra įrodymų, kad polifenoliai (kurkuminas, resveratrolis) gali būti naudingi ir su tam tikrais vaistai chemoterapijos metu, nes gali stiprinti organizmą. Tačiau mokslininkai jau susiduria su kita problema – naudingųjų medžiagų pasisavinimu, kai pacientų skrandis ar kepenys pažeisti gydymo. Tokiems pacientams polifenoliai tabletėmis, kapsulėmis gali būti pražūtingi, nes apkrauna ir taip jautrius kepenis ir skrandį.

Todėl norint, kad polifenoliai būtų pasisavinami, patariama vartoti skystą polifenolių formą. Skystą polifenolių formą Lietuvos mokslininkai pagamino taip, kad nedirgintų skrandžio ir pasisavintų žarnyne. Įrodyta, kad taikant pažangias technologijas pagaminta skysta polifenolių forma pasisavinama net iki 6 kartų geriau, ir tai prilyginama injekcijoms į veną.

Skystos polifenolių formos ieškokite Lietuvos vaistinėse arba internetu.