Mūsų sveikata, Vyro sveikata

Kodėl prastėja šiuolaikinio vyro spermos kokybė?

Nevaisingų porų pasaulyje daugėja. Pasidairę savo darbo ar asmeninėje aplinkoje, turbūt ne vienas galėtumėte tai patvirtinti. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, beveik kas penktai porai, norinčiai susilaukti vaikų, to nepavyksta padaryti be problemų. Ir net 40 proc. atvejų dėl to „kaltas“ būna vyras. Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad jų vaisingumo mažėjimą lemia pirmiausia vis prastėjanti spermos kokybė.

„Viena iš pagrindinių vyro nevaisingumo priežasčių yra spermos kokybės pablogėjimas ir sėklos išsiveržimo sutrikimai, – patvirtina tai daugiametę patirtį turintis vilnietis gydytojas urologas Antanas Balvočius. – Spermos kokybės pakitimai būna labai įvairūs – nuo visiško spermatozoidų nebuvimo iki nedidelių kokybinių ir kiekybinių spermatozoidų pakitimų.“

Spermatozoidų kiekis spermoje mažėja drastiškai

Spermos kokybės prastėjimą patvirtina įvairių pasaulio šalių moksliniai tyrimai. Jų atlikta tikrai daug. 1934–1996 metais buvo paskelbti net 101 tyrimų rezultatai, rodantys, kad tuo laikotarpiu spermatozoidų skaičius spermos mililitre sumažėjo nuo 120 milijonų iki 60 mln. – lygiai dvigubai.

Vieną iš mokslinių tyrimų atliko dr. S. H. Swan iš Aplinkos sveikatos mokslų nacionalinio instituto (JAV) su kolegomis. Tyrimo JAV ir Vakarų Europos šalyse duomenys apėmė net 52 metų laikotarpį – nuo 1938 m. iki 1990 m. Nustatyta, kad spermatozoidų skaičius viename spermos mililitre per šį laikotarpį Amerikoje kasmet sumažėja po 1,5 procento, Europoje – po 3,1 proc.!

1992 m. britas E. Carlsen su kolegomis paskelbė 53 metus – nuo 1938 m. iki 1991 m. trukusio tyrimo rezultatus. Per šį laikotarpį visame pasaulyje buvo ištirta 14947 vyrų spermos kokybė. Nustatyta, kad spermatozoidų skaičius jų spermoje per tą laiką sumažėjo nuo 113 iki 60 milijonų mililitre.

Kodėl prastėja spermos kokybė?

„Spermos kokybę galima įvertinti atlikus laboratorinius tyrimus – spermogramą, kur nustatomas tikslus spermatozoidų skaičius, jų sugebėjimas judėti, forma ir gyvybiškumas“, – sako vyrų ligų specialistas gydytojas A. Balvočius.

Moksliniai tyrimai rodo, kad 25–50 proc. spermos prastėjimo priežasčių yra susijusios su gyvenimo būdu. „Priežasčių yra daug. Alkoholis, narkotikai, intensyvus rūkymas, ligos (prostatitas, lytiškai plintančios ligos, maliarija, šiltinė ir kitos, kai ilgą laiką padidėjusi temperatūra) turi tiesioginę įtaką vaisingumo mažėjimui, – sako gydytojas urologas A.Balvočius. – Rūkymas turi neigiamą poveikį spermos tankiui, bendrajam spermatozoidų skaičiui, judrumui ir bendrajam judrios spermos kiekiui.“

Vyrams kenkia ir vis didėjantis aplinkos užterštumas, didelis stresas ir nuolatinis nuovargis, nutukimas, net aptemptos trumpikės. Neigiamos įtakos gali turėti kai kurių vaistų vartojimas. Neretai priežastis būna varikocelė – sėklinio virželio venos išsiplėtimas, kuris atsiranda dėl venų išsiplėtimo, jų vožtuvų nepakankamumo, gydoma chirurginiu būdu.

Profertil

Bet didžiausią dalį neigiamos įtakos turi gyvenimo būdas ir pirmiausia – nevisavertė mityba. Ir, deja, labai dažnai ji tokia ne dėl pačių vyrų kaltės. Mokslininkai nustatė, kad nuolatos prastėja maisto produktų kokybė. Pavyzdžiui, vitamino C kiekis obuoliuose nuo 1985 m. iki 1996 m. sumažėjo… 80 proc., kalcio bulvėse –70 proc. beta karotino pankoliuose – 76 proc. ir t.t.! Komentarų, ko gero, nebereikia.

Kas lemia spermos pablogėjimą ar pagerėjimą?

Tiriant vaisingumo problemų varginamus vyrus nustatyta, kad jų organizme trūksta kai kurių svarbių elementų, turinčių įtakos spermatogenezei.  Pirmiausia – L-karnitino. Jis būtinas spermatozoidų ląstelėms kaip energijos pagrindas ir gali pagerinti spermos judrumą ir kiekybę.Dar – vitamino E, pagerinančio spermatozoidų judrumą ir padidinančio spermatozoidų ląstelių gebėjimą susijungti su kiaušinėliu.

Taip pat šiems vyrams trūko cinko, gerinančio spermatozoidų ląstelių tankį, padidinančio greitai judančių spermatozoidų ląstelių kiekį ir testosterono lygį, būtiną spermatogenezei, bei glutationo ir seleno. Įvairiais tyrimais įrodyta, kad abi šios maistingosios medžiagos labai pagerina spermatozoidų judrumą.

Kitos medžiagos, kurių trūko su vaisingumo problemomis susidūrusiems vyrams, tai L-argininas – aminorūgštis (ji pagerina spermatozoidų kiekybę ir judrumą), folio rūgštis ir kofermentoenzimas Q10 (šis elementas padidina apvaisinimo koeficientą, spermatozoidų kiekį ir judrumą).

Visų ištirtų maistingų medžiagų teigiamas poveikis spermatogenezei buvo įrodytas daugeliu klinikinių tyrimų ir bandymų. Vieno iš tyrimų metu vyrai 3 mėnesius vartojo mikroelementus, ir buvo tiriama jų spermos kokybė – koncentracija, tūris ir spermatozoidų judrumas. Dalyvavo 136 vyrai, kurių amžius buvo 23–58 metai, nevaisingumas – daugiau nei 2 metai. Tyrimo pabaigoje (iki jos liko 120 tiriamųjų) 32-iems buvo nustatyti normalūs spermos rodikliai. 21 vyro partnerė pastojo per stebėtus 6 mėnesius. Rezultatų pagerėjimas buvo matomas ir vertinant visus kitus parametrus, ypač pagerėjo spermatozoidų judrumas.

Kaip pastoti moteriai?

Šiuolaikiniai vyrai daug dirba, siekia karjeros, patiria stresą, pavargsta…. o dar tas psichologinis visuomenės spaudimas: „Jums jau senai laikas turėti vaikų…“ Akivaizdu, kad vyrui būtina gauti pakankamą minėtųjų maistingų medžiagų kiekį. Bet, kaip minėta, dėl įvairių gyvenimo būdo veiksnių tai toli gražu ne visada įmanoma. Kaip pastoti moteriai?

Vienas iš galimų sprendimų – vartoti spermos kokybę pagerinti padedančius papildus, kuriuose yra visų normaliai spermos gamybai reikalingų elementų. PROfertil® specialiai sukurtas spermos kokybei gerinti, taigi kartu ir pagerėja vaisingumas. Tai vitaminų kompleksas vyrų vaisingumui gerinti, specialios medicininės paskirties maisto produktas. Vartojamas tik mitybai reguliuoti esant sumažėjusiam vyrų vaisingumui, kai siekiama susilaukti vaikelio. Unikali PROfertil® formulė su į jos sudėtį įeinančiomis medžiagomis sukurta pagal mokslinių tyrimų ir bandymų rezultatus, o PROfertil® sudėties efektyvumas yra įrodytas klinikiniais tyrimais.

PROfertil® veikliosios medžiagos: L-karnitinas, L-argininas, kofermentas Q10, vitaminas E, cinkas, folio rūgštis, glutationas, selenas. Paros dozė – 2 kapsulės, galima gerti iš karto arba per du kartus.

Tyrimų rezultatai parodė, kad veikliųjų medžiagų, įeinančių į PROfertil® sudėtį, vartojimo poveikis pasireiškė nuo spermos kokybės pagerėjimo iki visiškai normalių spermatogramų.

Daugiau informacijos puslapyje „Aš sveikas“