Moters sveikata, Mūsų sveikata

Kokių vitaminų reikia mūsų plaukams?

Plaukai – savotiškas sveikatos rodiklis, atspindintis fizinę ir emocinę žmogaus būklę. Jie jautriai reaguoja  į vitaminų trūkumą, stresą, netinkamą mitybą. Labiausiai gąsdinanti bėda – plaukų slinkimas.

Vitaminai, skatinantys plaukų augimą

Vitaminai – nėra nei energijos šaltinis, nei maistas. Tačiau be jų nedidelių  kiekių,  sutrinka visos organizmo gyvybinės funkcijos. Ne veltui, verčiant iš lotynų kalbos, žodis vita  reiškia gyvenimą, gyvybę. Sveikam žmogui būtinas vitaminų kompleksas. Jei kokio nors vitamino trūksta – kenčia sveikatą. Ypač dažnai vitaminų trūkumas jaučiamas pavasarį. Akivaizdus to rodiklis – papilkėjusi oda, lūžinėjantys nagai, šiurkštūs, negyvybingi, slenkantys plaukai.

Pagrindiniai vitaminai:

Vitaminas A. Labai svarbus plaukų augimo procese, stiprina plaukų šaknis. Tai antioksidantas, skatinantis ląstelių atsinaujinimą. Vitamino A gausime valgydami morkas, špinatus, brokolius, mango, melionus, pieno produktus, kiaušinius, kt. Trūkstant šio vitamino plaukai sausėja, lūžinėja, odą pleiskanoja.

B grupės vitaminai (B2, B6 ir B12). Skatina plaukų augimą, nes visi šios grupės vitaminai aprūpina galvos odą, o kartu ir plaukų folikulus, maistinėmis medžiagomis, ir taip stiprina plaukus jau pačioje jų augimo pradžioje. Be to, šie vitaminai padeda stabdyti plaukų slinkimą. B grupės vitaminų yra mėsoje, žuvyje, kepenyse, žaliose daržovėse, avižose, sausose mielėse, pieno produktuose, kt.

Biotinas (vitaminas B7). Saugo plaukus nuo sausėjimo, lėtina žilimo procesą, stiprina plaukus iš vidaus, nes greitina vidinių plaukų struktūrų regeneravimą, ir taip užkerta kelią plaukams slinkti ir lūžinėti. Biotino molekulėje yra sieros, todėl jis ypač naudingas odos ir plaukų struktūrai, didina jų atsparumą, stimuliuoja stipresnių plaukų augimą. Lapiniai burokėliai – geriausias šio vitamino šaltinis. Taip pat jo yra kepenyse, kiaušinio trynyje, riešutuose, žiediniuose kopūstuose, ankštiniuose, kt.

Vitaminas C. Gerai žinomas vitamino poveikis imuninei sistemai, taip pat jis reguliuoja galvos odos riebalų, kurie natūraliai drėkina ir apsaugo plaukų šaknis,  gamybą. Šis natūralus odos drėkinimas yra labai svarbus plaukų augimo procese, nes neleidžia jiems sausėti, sluoksniuotis, lūžinėti. Vitamino C stoka neigiamai veikia odos būklę, besiformuojančias plaukų ląstelės, todėl netiesiogiai turi įtakos ir plaukų slinkimui. Daugiausia vitamino C yra citrusiniuose vaisiuose, obuoliuose, pomidoruose, juoduosiuose serbentuose, kt.

Vitaminas E. Tai grožio ir jaunatviškumo vitaminas. Labai svarbus odai ir plaukams, kadangi gerina kraujotaką, aprūpina plauko svogūnėlius maistingomis medžiagomis, stimuliuoja jų augimą.  Vitamino yra aliejuje, lapinėse daržovėse, kiaušinio trynyje, saulėgrąžų sėklose, kt.

Vitaminas F. Tai polinesočiosios riebalų rūgštys. Jos labai svarbios ląstelių membranų statyboje: ne viena ląstelė negali atnaujinti membranų be polinesočiųjų riebalų rūgščių. Šis vitaminas rūpinasi plaukų sveikata, stabdo odos senėjimą. Kai jo trūksta sausėja oda, slenka, lūžinėja  plaukai. Šio vitamino yra žuvų taukuose, alyvuogių aliejuje, džiovintuose vaisiose, saulėgrąžų sėklose, kopūstuose, kakavoje, kt.

Plaukų slinkimo priežastys

Plaukai turi savo gyvavimo ciklą, todėl laikas nuo laiko iškrenta. Plauko folikulas yra vieta, iš kurios auga plaukas. Visi žmogaus plaukų folikulai susidaro prieš jam gimstant, jų yra apie 5 mln. Plauko folikule yra plauko šaknis, riebalų liauka ir plauką pakeliantis lygusis raumuo. Plauko šaknis sudaryta iš aktyviai besidalijančių ląstelių. Naujos ląstelės iš apačios stumia senesnes, ir taip plaukas auga. Plaukų augimas turi 3 fazes: augimo, nykimo ir ramybės. Taigi, jei netenkate 50-150 plaukų kasdien, tai normalu. Iš kitos pusės, šis standartas tinka ne visiems. Jeigu turite daugiau plaukų, daugiau jų gali ir iškristi. Susirūpinti reikia, kai plaukai slenka daugiau nei įprasta. Skaičiuojama, kad apie 60-70 proc. vyrų ir apie 30-40 proc. moterų pasaulyje kenčia dėl plaukų slinkimo.

Be vitaminų trūkumo, plaukų slinkimui įtakos gali turėti paveldimumas, prasta ekologija ir, be abejo, ligos, operacijos, vaistų vartojimas. Plaukai labai jautriai reaguoja į endokrinines ir autoimunines ligas, hormonų svyravimus. Moterys dažnai skundžiasi pagausėjusių plaukų slinkimu po gimdymo. Apskritai bėgant metams plaukų iškrenta daugiau, ypač moteris tai pastebi klimakteriniu periodu. Taip pat plaukų slinkimas gali pagausėti esant  stresui, įtampai,  jau minėtai netinkamai mitybai, ir aišku, jeigu naudojamos netinkamos plaukų priežiūros priemonės. Įtakos turi ir sezoniškumas.

Todėl tik pasirodžius pirmiesiems gausesnio plaukų slinkimo požymiams, reikia nedelsiant užsiimti profilaktika. Kadangi svarbu atmesti rimtas ligas, todėl jei plaukai slenka gausiai, būtina pasitikrinti sveikatą, kreiptis pas trichologą – plaukų ir galvos odos ligų specialistą. Taip pat galima pradėti vartoti plaukų slinkimą stabdančias ir jų augimą skatinančias priemones.

Plaukų slinkimą stabdančios priemonės

Pavasaris – sunkus išbandymas visam organizmui, plaukams taip pat. Iš kitos pusės, ypač pavasarį, kai vis dažniau galvos apdangalai paliekami namie, norisi, kad plaukai atrodytų  nepriekaištingai. Žiema nualina organizmą ir pavasarį dažnai stokojame vitaminų, mikroelementų. Todėl turėtume pasirūpinti, kad jų atsargos būtų papildytos. Beje, aprūpinti organizmą plaukams svarbiais vitaminais turėtume tiek iš vidaus, tiek iš išorės.

Taigi, visų pirma, norint turėti sveikus ir gražius plaukus, būtina tinkamai maitintis. Kokie vitaminai ypač svarbus plaukų augimui jau rašėme. Iš kitos pusės, turėtume pasirūpinti, kad plaukai būtų tinkamai pamaitinti ir iš išorės. Tam reikėtų pasirinkti tinkamas priemones.

Plaukų slinkimą stabdančių priemonių sudėtyje turėtų būti biologiškai veikliosios medžiagos, stiprinančios ir saugančios plaukų folikulus. Juk tik sveiki, aprūpinti visomis būtinomis medžiagomis folikulai gali užauginti gražius ir stiprius plaukus. Vertingos medžiagos – tai augalų ekstraktai, vitaminai ar kitos slinkimą stabdančios, riebalų liaukų veiklą reguliuojančios veikliosios medžiagos.

Kas dar svarbu? Sakoma, kad žmogui labiausiai tinka tie produktai, kurie užauginti jo gimtojoje žemėje. Tą patį galima pasakyti ir apie plaukų priežiūros priemones. Tad mūsų šalies gyventojams labiausiai turėtų tikti tokios priemonės, kurios sukurtos plaukams, kurie kenčia nuo šiaurietiškos gamtos sąlygų ir šiuolaikinio gyvenimo stresų, pvz., Cutrin. Tai Suomijoje įsikūrusi įmonė, kuri savo produktus kuria panaudodama pažangiausias technologijas ir savo šalyje augančias žaliavas.

„Cutrin“ plaukų priemonių serija „Bio+ Energen“ – šampūnas, kondicionierius ir serumas – skirta silpniems, slenkantiems plaukams. Kovojant su plaukų slinkimu, visų pirma svarbu galvos odą ir plaukus švariai ištrinkti. Tik švarioje odoje gali augti sveiki plaukai. Taigi „Cutrin Bio+ Energen“ šampūnas gerai išvalo galvos odą, gerina jos kraujotaką, maitina, todėl veikia balansuojančiai ir kondicionuojančiai. Produktų sudėtyje yra septyni svarbiausi vitaminai, kurie būtini plaukams augti ir gerai jų būklei palaikyti. Tai biotinas, B grupės vitaminai, F, A, E, linoleinė rūgštis, kaštonų ekstraktas. Kartu rekomenduojama naudoti ir tos pačios serijos kondicionierių. Tik naudojant tos pačios serijos šampūną ir kondicionierių galima užtikrinti gerus rezultatus, tai lemia sinergetinis (stiprinantys vienas kito veikimą) poveikis. Skirtingų šampūno ir kondicionieriaus panaudojimas nesuteikia plaukams naudos, priešingai, gali netgi sukelti alerginių reakcijų. Dar labiau šampūno ir kondicionieriaus poveikį sustiprina serumas, kurio nereikia nuskalauti. Taigi 3 sudedamųjų dalių kompleksas – šampūnas, kondicionierius ir serumas – gali padėti atkurti plaukų apimtį, sustabdyti slinkimą, paspartinti jų augimą. „Bio+ Energen“ linija tinka ir dažytų plaukų priežiūrai, kadangi neleidžia pigmentams išsiplauti. Tai išties aktualu šiandieninėms moterims.

 

„Cutrin Bio+ Energen“ produktai:

  • Prisotinti vitaminais, reikalingais visoms plaukų funkcijoms.
  • Maitina galvos odą, stiprina naujai ataugančius plaukus.
  • Lėtina plaukų slinkimą, gerina plauko folikulo funkcijas ir pagreitina ląstelių atsinaujinimą.
  • Saugo ir kondicionuoja galvos odą.
  • Pailgina plaukų gyvavimo ciklą.
  • Plaukus daro žvilgesnius, stipresnius ir tampresnius.