Aktualijos, Laisvalaikis

Pavasaris – metas normalizuoti svorį, o kartu ir kraujo spaudimą

Pastebėta, kad pavasarį itin dažnai imamasi įvairiausių mitybos eksperimentų, kurių tikslas – svorio mažinimas. Medikai pritaria žmonių norams svorį reguliuoti, tačiau įspėja, kad tai reikia daryti pamažu, nebadaujant, nesiimant drastiškų dietų, o sergantiesiems lėtinėmis ligomis – prižiūrint gydytojui. Ypač naudinga svorį koreguoti tiems, kurių kraujo spaudimas yra padidėjęs. Kodėl? Pakalbėkime apie tai plačiau.

Kaip svoris didina spaudimą?

Daug kalbama ir gerai visiems žinoma, kad per didelis kūno svoris sukelia daug sveikatos problemų. Antsvoris, nutukimas – vienas svarbiausių širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnių, taip pat ir arterinės hipertenzijos, kuri labai dažnai yra pirmasis šių ligų pranašas. Kodėl per didelis svoris kelia kraujo spaudimą?

Visų pirma, dėl to, kad nutukimas smarkiai apsunkina širdies darbą. Medikai skaičiuoja, kad dėl kiekvieno papildomo kilogramo smulkiųjų kraujagyslių, kuriomis kraujas turi tekėti, kad visas organizmas būtų aprūpintas būtinosiomis maisto medžiagomis ir deguonimi, ilgis pailgėja bemaž 2 km. Suprantama, kad tai padidina krūvį širdžiai, dėl ko savo ruožtu didėja ir spaudimas. Iš kitos pusės, priversta dirbti daugiau didėja ir pati širdis, nes tik taip ji gali patenkinti antsvorio turinčio organizmo poreikius. Kartu storėja ir širdies sienelės. Antsvorio turintiems žmonėms padidėja ir minutinis širdies tūris, ir cirkuliuojančio kraujo kiekis, standėja kraujagyslės. Visa tai skatina kraujo spaudimą didėti.

Dar vienas kraujospūdžio skaičius keliantis momentas – kad antsvorio turinčių, nutukusių žmonių kraujyje kone visada nustatomas padidėjęs kraujo riebalų kiekis. Dėl to tokių žmonių kraujagyslės dažniau būna pažeistos aterosklerozės. Kuo pavojinga aterosklerozė? Priminsime, kad aterosklerozė – tai nepastebimai prasidedantis ir dažniausiai be jokių simptomų progresuojantis kraujagyslių siaurėjimo ir standėjimo procesas. Aterosklerozės metu kraujagyslėse formuojasi aterosklerozinės plokštelės. Iš pradžių jos pažeidžia vidinį kraujagyslių dangalą – endotelį (jis svarbus dėl savo apsauginių funkcijų, kurios užtikrina, kad į kraujagyslių sienelę neprasiskverbs riebalai, kad nevyks uždegimo procesai, neprilips trombai). Užtat, netekęs savo apsauginių funkcijų, endotelis tampa lipnus, laidus ir labai tinkamas riebalinėms dėmelėms kauptis. Kraujagyslių pažeidimams progresuojant ir endotelio sužalojimo vietoje kaupiantis cholesteroliui, kitoms medžiagoms, ima formuotis aterosklerozinės plokštelės, kurios siaurina arterijų spindį ir trukdo kraujui tekėti. Dėl to didėja ir kraujo spaudimas.

Nutukusieji tris kartus dažniau serga hipertenzija

Statistiniai skaičiai rodo, kad sergančiųjų arterine hipertenzija yra 3 kartus daugiau tarp nutukusiųjų nei tarp normaliai sveriančiųjų. Žmonėms, turintiems antsvorio, svorio padidėjimas iki 10 kg kraujospūdį padidina 2–3 mmHg. Šiems pacientams ypač dažnai nustatoma rezistencija insulinui ir padidėjusi simpatinės nervų sistemos aktyvacija. O tai gali daryti įtaką hipertenzijos progresavimui.

Ypač pavojingas pilvinis (vyriškas, arba obuolio tipo) nutukimas, kai daugiau riebalų kaupiasi vidaus organuose ir pilvo srityje. Kuo didesnis liemens ir klubo apimčių santykis, tuo didesnis ir pilvinis nutukimas. Taip pat pavojinga, kai antsvoris normalų kūno svorį viršija 20 procentais. Tokiems žmonėms hipertenzijos rizika padidėja 10 kartų.

Kokia dieta sumažins ir svorį, ir spaudimą?

Gydytojai pabrėžia, kad kūno svorį mažinti būtina, jei:

  • Kraujo spaudimas yra padidėjęs.
  • Pakitęs kraujo riebalų santykis, t. y. per daug „blogojo“ mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio ir per mažai „gerojo“ didelio tankio lipoproteinų (DTL) cholesterolio.
  • Sergate širdies, sąnarių ar kitomis lėtinėmis ligomis, podagra, cukriniu diabetu, kt.

Gydytojai taip pat įspėja, kad lieknėti nelengva, o svarbiausia – tai reikia daryti pamažu, t. y. pradinis svorį metančių žmonių tikslas turėtų būti sumažinti jį 10 proc. per 6 mėnesius. Per savaitę kūno svorį rekomenduojama sumažinti ne daugiau nei 0,5–1 kg. Turintieji antsvorio ir negalintieji jo atsikratyti turėtų stengtis bent jau daugiau jo nepriaugti.

O svarbiausia – tinkama mityba ir fizinis aktyvumas. Suprantama, kad metant svorį reikia atsisakyti riebaus, saldaus maisto, taip pat nevalgyti vakarais, ypač po 19 val. Reikėtų atsikratyti įpročio valgyti skaitant, žiūrint televizorių, vengti traškučių, riešutų, saldainių ar kitokių užkandžių. Nevartoti alkoholio – nes tai papildomas kalorijų šaltinis. Jei jaučiatės labai alkani, prieš valgį galite išgerti vandens, nestiprios kavos, arbatos. Maistą reikėtų rinktis pagal sveikos mitybos piramidės principus. Kartu mažinti porcijas ir kalorijų kiekį, nes svarbiausia nutukimo priežastis – su maistu gaunama daugiau energijos negu jos sudeginama.