Aktualijos, Mano karjera

Po motinystės atostogų į darbą grįžtančių mamų laukia sunkiausias išbandymas – vaikų darželis?

Rugsėjo ir spalio mėnesiais dažna mama išgyvena sunkų periodą – vaikas pradedamas leisti į darželį ar mokyklą. Jeigu tai sutampa su mamos grįžimu į darbą po motinystės atostogų, iššūkis gali būti dar didesnis. Specialistai siūlo ne tik apsišarvuoti kantrybe, tačiau atkreipti dėmesį į kelis patarimus, kurie gerokai palengvins šį periodą ir vaikui, ir mamai.

Ar jus tam pasiruošusi?

Sąmoningų mamų bendruomenės įkūrėja Giedrė Veličkienė keliauja po šalį su paskaitomis apie kūdikių auginimą. Neseniai ji į savo paskaitų repertuarą įtraukė paskaitą apie vaiko ėjimą į darželį. Pasak G. Veličkienės, dabar tai populiariausia paskaita. „Sprendimas vesti vaiką į darželį visuomet kupinas įvairių emocijų. Neretai tai sutampa su mamos grįžimu į darbą, todėl nuogąstavimų tik padvigubėja. Mama pergyvena dėl vaiko, palikto darželyje ir dėl iššūkių, kurie jos laukia darbe po ilgos pertraukos“, – sako lektorė.

Giedrė savo sūnų Arvyduką jau pačią pirmą dieną paliko darželyje visai dienai. „Tikrai nesakau, kad visos turi taip daryti. Reikia pažinti savo vaiką, jo charakterį, galų gale, jo pasiruošimą eiti į darželį. Tačiau, svarbiausia, yra jūsų pačios pasiruošimas atsisveikinti su vaiku visai dienai“, – sako Sąmoningų mamų bendruomenės įkūrėja. Anot jos, būtent per silpnas tėvų ryžtas dėl vaikų darželio gali tapti pagrindine priežastimi, kodėl jūsų vaikas prastai adaptuosis darželyje. „Aplankėme ne vieną vaikų darželį ir daug kur auklėtojos pabrėžė, kad sėkmė labiausiai priklauso nuo tėvų. Blogiausia, ką tėvai gali padaryti – pamatę vaiko ašaras nevesti vaiko į darželį kelias dienas, paskui vėl vesti, tada vėl kokią dieną kitą nevesti. Taip elgtis negalima. Jūsų sprendimas turi būti tvirtas. Ar jus norite grįžti į darbą? Ar esate pasiruošusi nematyti savo vaiko visą dieną? Atsakykite sau sąžiningai ir be abejonės į šiuos klausimus ir tai bus geriausia pradžia“, – įsitikinusi vaikų priežiūros specialistė G. Veličkienė.

Ar vaikas pasiruošęs darželiui?

Žinoma, jūsų vaikas taip pat gali turėti tvirtą nuomonę apie ėjimą į darželį. Pasak Giedrės Veličkienės, nereikia kreipti dėmesio į rekomendacijas dėl vaiko amžiaus. „Ne amžius svarbu, o jūsų vaiko socialiniai įgūdžiai, jo charakteris, vidinė stiprybė, gebėjimas komunikuoti. Pasiruošimas darželiui bus sklandesnis, jei vaiką jam paruošite. Nereikia pusmetį iki ėjimo į darželį pradėti apie jį pasakoti. Nusimatykite savaitę. Vieną vakarą papasakokite pasaką apie vaiką, kuris pradėjo eiti į darželį, kitą dieną tęskite to vaiko nuotykius. Didinkite vaiko susidomėjimą darželio gyvenimu, pasakojant jam apie darželio dienotvarkę, apie smagumus ir rūpesčius, kurie ten bus. Nepieškite visko rožinėmis spalvomis, tačiau sudominkite. Paskui pasiūlykite vaikui pažiūrėti, kaip tas darželis atrodo. Ateikite į darželio kiemą ir leiskite vaikui stebėti, kaip vaikai žaidžia kieme – tai visiems atrodo labai smagu. Vėliau galite užeiti į darželio vidų, parodyti vaikui, kaip ten viskas viduje, supažindinti su auklėtoja. O tada jau pasitarę su auklėtoja, kaip atrodys pirma palikimo diena, atveskite vaiką ir aiškiai jam pasakykite, kad jus einate į darbą, o jis lieka čia iki pietų ar pietų miego, o paskui jus ateisite jo paimti. Vaikui turi būti aišku, kad jus ateisite po pasiimti“, – pabrėžia specialistė.

Knygos „Tėvystė be irklų: navigacija tėvystės vandenyne“ autorė Kristin Fitch pateikia keletą aspektų, kurie leidžia suprasti, ar jūsų vaikas pasiruošęs eiti į darželį:

  • Minimalus vaiko savarankiškumas – gebėjimas apsirengti rūbelius, susisegti sagutes, užsimauti batus ir pan.
  • Motoriniai įgūdžiai – gebėjimas laikyti šaukštą, naudotis žirklėmis, pieštuku ir t.t.
  • Socialumas – ar vaikas moka klausytis, būti ramus, ar moka bendrauti ar linkęs bendrauti tik su pažįstamais žmonėmis.

Lengva vaiko adaptacija

Psichologinėje literatūroje aprašomos kelios vaiko adaptacijos naujoje aplinkoje fazės. Giedrė Veličkienė pataria – leiskite vaikui jas visas išgyventi.

  • Nesaugumo jausmas. Vaikas jaučia stresą naujoje aplinkoje, kur daug naujų žmonių. Vaikams šiuo periodu gali pasireikšti neadekvačios reakcijos. Mamos pasakojo, kad vaikai ima bijoti pravažiuojančių mašinų, pasidaro jautresni stipresniems garsams ir pan. Toks padidėjęs vaiko jautrumas yra normalus, taip vystosi jo emocinis intelektas.
  • Intraversija ir stebėjimas. Šiuo periodu vaikas sėdi ir stebi. Jis stengiasi suvokti darželio aplinką, perprasti hierarchiją, bando prie viso to prisitaikyti. Nepulkite į paniką, jei kokią savaitę vaikas su niekuo nebendrauja, sėdi kampe. Tai adaptacijos pradžia.
  • Kontaktų paieška. Jis bando susirasti artimą sielą, tai gali būti vaikas ar darželio auklėtoja – tai jau sveikintinas dalykas.
  • Kovojimas už vietą po saulę. Šiuo periodu būna daug apsikandžiojimo, pastūmimo, susimušimo atvejų. Tai irgi adaptacijos etapas.

„Šiuos etapus reikia praeiti ir jų negalima nutraukti. Kartais tėvai intraversijos stadijoje išsigąsta ir nustoja vaiką vesti į darželį. Adaptacija įvyksta po 6 mėnesių. Namuose gali būti verkimo priepuoliai, kai vaikas namie lieja emocijas. Jei vaikas neišlieja tų emocijų, kūnas ima jas „deginti“ ir vaikui gali be priežasties kilti temperatūra. Todėl leiskite jam išlieti emocijas“, – sako vaikų priežiūros specialistė.

Lengva mamos adaptacija

Karjeros planavimo ekspertė Dawn Rosenberg McKay rašo, jog kai kurie tėvai dar prieš vaiko gimimą suplanuoja, kad grįš į darbą, kai vaikui bus laikas eiti į darželį, kiti laukia ilgiau – iki ėjimo į mokyklą. „Nesvarbu, ar grįšite į darbą, kai jūsų vaikas eis į darželį, mokyklą ar universitetą, jums teks spręsti tą pačią dilemą – dirbti visą ar pusę dienos“, – rašo D. Rosenberg McKay straipsnyje tinklalapiui www.careerplanning.about.com

D. R. McKay įsitikinusi, kad atsakant į šį klausimą iškils daug papildomų – kas rūpinsis vaiku, kai jis sirgs, kas pasiims jį iš darželio kasdien ir tuo atveju, jei jis susižeis? Taip pat kas perims namų ruošos darbus, kurių mama negalės padaryti, nes bus darbe. Taip kad čia bus visos šeimos sprendimas dėl mamos darbo valandų.

Tinklalapyje www.circleofmoms.com plepančios mamos vis kelia darbo ir vaikų darželio klausimą. Evelin mano, jog mamos grįžimui į darbą padėtų pokalbis su darbdaviu apie darbo namuose galimybę, galima paprašyti pusę dienos prižiūrėti vaiką kažkam iš artimųjų ar auklei.

Tiek mamos, tiek karjeros specialistai suvokia, jog vaiko auginimo atostogose buvusiai mamai ne tik sunku išsiskirti su savo vaiku visai dienai, bet ir persijungti į darbo aplinką.

Karjeros koučerė Megan Pittsley Fox iš Kalifornijos pataria paisyti kelių taisyklių ir adaptacija bus lengvesnė:

  • Būkite profesionalė. Žinoma, sunku atsisveikinti su savo vaiku visai dienai ir pamiršti tą laiką, kurį jus praleidote kartu, tačiau tie prisiminimai neturėtų užgožti darbo reikalų. Pasidėkite ant stalo vaiko nuotrauką, tačiau video su jo pirmaisiais žingsniai rodykite kolegoms tik pietų pertraukos metu, o ne susirinkimo, kai jus stebi viršininkas.
  • Gerbkite savo dienotvarkę. Jums gali tekti išeiti iš darbo anksčiau dėl suplanuoto vizito pas vaiko gydytoją, gali iškilti nenumatytų aplinkybių. Galimus ir numatytus išėjimus iš darbo įtraukite į savo dienotvarkę, kad apie tai žinotų jūsų kolegos ir viršininkas. Jei išėjote dėl nenumatytų aplinkybių, padirbėkite per pietų pertrauką ar savaitgaly namuose, tačiau apie tai turi žinoti jūsų viršininkas.
  • Fiksuokite savo pasiekimus. Nors mintys jus vis nuneša pas vaiką, pasistenkite susifokusuoti į darbus, kuriuos turite atlikti tądien ar per savaitę. Kiekvieną nuveiktą darbą trumpai apibūdinkite ir užrašykite ant lipnaus lapelio. Lapelį užklijuokite matomoje vietoje, kad jus pati suprastumėte ir kiti pamatytų, kaip jus buvote pasiilgusi darbo ir kaip jums puikiai sekasi tvarkyti su užduotimis.

Sąmoningų mamų bendruomenės įkūrėja Giedrė Veličkienė sako, jog vaiko vedimo į darželį pusmetis gali būti nelengvas visai šeimai. „Todėl tuo laikotarpiu pabandykite vaikui rodyti daugiau švelnumo, nepamirškite ir savęs – pasilepinkite aromatine vonia, artumu su vyru, masažu – tai padės sumažinti ir darbe jaučiamą įtampą“, – pataria specialistė.

Daiva Ausėnaitė