Prostatos vėžys – reali grėsmė šiuolaikiniam vyrui
Mūsų šalyje kasmet apie 3 tūkst. vyrų išgirsta diagnozę prostatos vėžys, apie 500–600 nuo jo miršta. Manantiems, kad tai tik vyresnio amžiaus žmonių liga, reikėtų žinoti, kad prostatos vėžys jaunėja. Statistikos duomenimis, ši onkologinė liga išsivysto vienam iš 10 tūkst. jaunesnių kaip 40 m. vyrų. Be abejo, metams bėgant sergančiųjų skaičius auga, ir tarp 60–80 metų amžiaus žmonių prostatos vėžys nustatomas kas aštuntam. Taip pat pastebima ir sergamumo didėjimo tendencija.
Kam gresia prostatos vėžys? Kaip vėžio riziką mažinti?
Padidėjęs PSA – ženklas atidžiai stebėti sveikatą
Apie 10–15 proc. atvejų diagnozuojamas progresavęs, išplitęs į kaulus ar limfmazgius prostatos vėžys, ir dažniausia to priežastis – pavėluotas kreipimasis į medikus. Urologai pažymi, kad pagrindiniai simptomai, kurie turi priversti sunerimti, yra šlapinimosi sutrikimai. Kitas svarbus tyrimas, kurį turėtų atlikti visi vyrai, yra PSA (prostatos specifinio antigeno) testas. Šiandien PSA testas kompensuojamas kartą per dvejus metus, tačiau urologai rekomenduoja tyrimą kartoti kasmet. Vyrams, kurių vienas giminaitis sirgo prostatos vėžiu, rizika susirgti šia liga padidėja mažiausiai 2 kartus, jeigu sirgo 2 ir daugiau giminaičių, rizika didėja 5–11 kartų.
Reikia atminti, kad vien padidėjęs PSA kiekis nėra prostatos vėžys. Tačiau tai iš tiesų rimtas ženklas, kad vyrą reikia tirti išsamiau, stebėti.
Nutukimas sukelia vėžį, o Lietuvoje antsvorio turinčių vyrų daugiau nei moterų
Vyrai mėgsta riebiai ir sočiai pavalgyti, neretai turi žalingų įpročių, o tai yra vėžio rizikos veiksniai. Gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto ir nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas didina prostatos vėžio riziką. Taigi, viena vertus, prostatos vėžio riziką didina nesveika mityba. Kita vertus, nesveika mityba tukina, o nutukimas savo ruožtu yra dar vienas vėžio, taip pat ir prostatos, rizikos veiksnys.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų atliktas tyrimas nustatė, kad vyrai dažniau nei moterys turi antsvorio ir rečiau nei dailiosios lyties atstovės imasi veiksmų svoriui koreguoti. Iš tūkstančio 25–70 metų amžiaus miesto ir kaimo gyventojų 43 proc. vyrų turėjo antsvorio, ketvirtadalis buvo nutukę.
Rizikos grupės vyrams ypatinga prevencijos svarba
Prostatos vėžio grėsmė yra reali vyrams, kuriems yra šių rizikos veiksnių:
- turi antsvorio ar yra nutukę,
- maitinasi netinkamai, mityboje vyrauja riebūs gyvulinės kilmės produktai,
- pasireiškia šlapinimosi sutrikimai,
- padidėjęs PSA kiekis,
- šeimoje yra / buvo prostatos vėžiu sergančių asmenų,
- fiziškai neaktyvūs;
- vyresnio amžiaus.
Kaip sumažinti prostatos vėžio riziką?
Veiksmingi žingsniai yra gyvenimo būdo korekcija. Mitybos reguliavimas, antsvorio mažinimas, fizinio aktyvumo didinimas – visa tai padės išvengti ligos. Itin didelis dėmesys turėtų būti skirtas mitybai. Specialistai pataria mažiau vartoti riebios mėsos ir riebių pieno produktų, daugiau vaisių ir daržovių. Žinomas fitoterapeutas Juozas Ruolia rekomenduoja tiek ligos profilaktikai, tiek jau susirgus atsigręžti į polifenolius.
Augalai gamina medžiagas antioksidantus, kurie ne tik suteikia spalvą ar sustiprina vaisių skonį bei aromatą, bet ir padeda jiems išlikti, kad nepūtų, nepelytų, nemirtų. Šiomis augalų medžiagomis, – dažniausiai tai polifenolinės medžiagos, – gali pasinaudoti ir žmogus.
Polifenoliai pasižymi vėžinių procesų atsiradimą ir vystymąsi veikiančiomis savybėmis: jie slopina uždegimą, koreguoja imunitetą, apsaugo ląsteles nuo oksidacijos sukeltų mutacijų, stabdo vėžinių ląstelių mitybą, nes slopina kraujotakos susidarymą navikuose. Taip pat slopina fermentų, skatinančių vėžio atsiradimą, ir skatina fermentų, nukenksminančių kancerogenus, veiklą, stabdo vėžinių ląstelių dalijimąsi ir skatina jų žūtį.
Kodėl rekomenduojama vartoti polifenolių?
„Daugiau nei 10 metų savo praktikoje sėkmingai naudojau resveratrolį – jį rekomenduodavau sergantiems krūties ir prostatos vėžiu ligos atkryčio rizikai mažinti. Labai apsidžiaugiau, kai atsirado produktas, kurio sudėtyje kartu su resveratroliu yra ir kurkuminas. Šis pažangios formos derinys tobulai slopina uždegimą, o kai nėra uždegimo, ir vėžiui nėra šansų atsirasti ar atsinaujinti“, – pažymi fitoterapeutas. Taigi, polifenolių rekomenduojama vartoti tiek ligos prevencijai, tiek susirgus.
Svarbiausios taisyklės, kurias reikia žinoti siekiant išvengti tiek vėžio ligos, tiek jos atkryčio
J. Ruolia pabrėžia, kad:
- svarbu ne tik kokia veiklioji medžiaga yra preparate ar augale, dar svarbiau – ar organizmas sugebės ją pasisavinti
Šiandien plačiai kalbama apie polifenolį kurkuminą (išgautą iš ciberžolės), kurį vartoti yra naudinga. Tačiau reikia žinoti, kad kurkuminas, kaip prieskonis su maistu pakliuvęs į skrandį ir žarnyną, pasisavinamas tik apie 10 proc. Norint pagerinti šios naudingos medžiagos pasisavinimą, ją reikia naudoti junginyje su kitu polifenoliu resveratroliu. Taigi augalų deriniai, mišiniai yra geriau už grynųjų medžiagų vartojimą. Reikia atsižvelgti į gamtą, kurioje nėra visiškai grynų medžiagų. Todėl mokslininkai ir kuria maisto papildus, kuriuose yra vaistinių augalų mišiniai, kurie veikia sinergiškai. Taigi kurkuminas derinyje su resveratroliu gerina veiksmingumą, nes šie augalai papildo vienas kitą.
- geriau pasisavinama skysta mikrokapsuliuota polifenolių forma
Onkologiniams ligoniams svarbu, kad papildas netirptų skrandyje, nes jame gali būti žaizdų, gali būti sutrikęs virškinimas. Apskritai, ligonio virškinamoji sistema gali būti įjautrinta dėl gydymo ir ligos. Kapsulės ar tabletės dar labiau apkrauna ir sunkina virškinimą, veikliųjų medžiagų pasisavinimas vyksta prastai, ir atitinkamai mažėja suvartoto produkto nauda. Dėl to patariama vartoti skystą mikrokapsuliuotą polifenolių formą, pavyzdžiui, kurkumino ir resveratrolio, kuri Lietuvos mokslininkų pagaminta taip, kad nedirgintų skrandžio ir pasisavintų žarnyne. Dėl pažangių technologijų skysta polifenolių forma pasisavinama net iki 6 kartų geriau. Įrodyta, kad skystos mikrokapsuliuotos polifenolių formos pasisavinimas prilyginamas injekcijoms į veną.
Be to, kai kurios medžiagos (pvz., granatų ekstraktas, kt.) gali dirginti skrandį, todėl visada reikia pasikonsultuoti su fitoterapeutu ar specialių žinių turinčiu mediku.
- nebūtina „kišti į save“ kapsulėmis to, ką galima gauti su maistu
Mitybai papildyti nepatariama pirkti tokių medžiagų, kurių galima gauti su maistu. Polifenolių yra vynuogėse, raudonuose vaisiuose, prieskoniuose (ciberžolėje), žaliojoje arbatoje, kavoje, brokoliuose, granatuose, grūduose, riešutuose, spanguolėse, mėlynėse, kt. Koks tikslas mėtyti pinigus ir pirkti į kapsules sudėtą žaliąją arbatą, brokolius, jei jų galima gauti su maistu ir taip. Kita vertus, svarbu žinoti, kad, kaip jau minėta, kai kuriuos veikliosios medžiagos, pvz., polifenoliai, esantys ciberžolėje, su maistu praktiškai nepasisavinami. Tad, renkantis maisto papildą, rekomenduojamas toks, kuriuo sudėtyje esančių medžiagų negaunama su maistu arba kurios su maistu blogai pasisavinamos.
- vienos vienintelės stebuklingos priemonės nuo vėžio nėra
Onkologinės ligos gydymas kompleksinis. Pagrindinis medicininis vėžio gydymas reikalauja specialių žinių ir lieka gydytojų rankose. Tačiau ir pats žmogus turi domėtis, rinktis alternatyvius organizmo palaikymo ir stiprinimo būdus. Tai mankšta, grūdinimasis, sveika mityba, papildai, augaliniai preparatai.Yra daug pagalbos būdų, kuriuos reikia sujungti į visumą, ir būtent priemonių kompleksas padės sveikti po ligos, užkirs kelią jos atsinaujinimui.