PSO tyrimas atskleidė: mūsų šalies paauglių psichikos gerovė prastėja
Naujausio PSO tyrimo rezultatai skelbia, kad Lietuvoje prastėja paauglių psichikos gerovė, vaikai yra irzlesni, neramesni, o pagal patyčių mastą šalis vis dar išlieka lyderio pozicijoje. PSO duomenimis, 10-20 pasaulio vaikų ir paauglių patiria psichikos sveikatos sutrikimų, iš kurių pusė ima reikštis iki 14 metų amžiaus. 2017-2018 m. duomenimis, apie 13 proc. mokyklinio amžiaus vaikų nustatoma emocinių ir elgesio sutrikimų.
Naujausi duomenys nenudžiugino
Moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimas (HBSC) atliekamas kas ketverius metus. 2017-2018 m. tyrime dalyvavo 11-15 metų amžiaus vaikai. Mūsų šalyje tyrimą atliko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai. Kartu su Lietuva tyrime dalyvavo 45 pasaulio šalys Europoje, JAV ir Kanada.
Tyrimas nustatė, kad nors mūsų vaikai yra labiau patenkinti savo gyvenimu, kartu daugėja irzlumo, nervingumo, prastos nuotaikos. Neramina ir nesitraukiančios patyčios. Tiesa, per pastaruosius metus buvo stebima patyčių mažėjimo tendencija, tačiau veikiausiai panašiai patyčios mažėjo ir kitose šalyje, nes Lietuva, palyginti su kitomis tyrime dalyvavusiomis šalimis, pagal patyčių mastą vis dar išlieka sąrašo viršuje. Tyrimas atskleidė, kad Lietuva lyderiauja ir pagal vis dažnesnes patyčias internetinėje erdvėje.
Vaikystėje prasidedantys ir negydomi psichikos sveikatos sutrikimai paveikia vaiko raidą, mokslo pasiekimus, galimybes gyventi visavertį gyvenimą. Vaikai, turintys psichikos sutrikimų, susiduria su iššūkiais dėl stigmos, izoliacijos, diskriminacijos, nepakankamu sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumu. Atsižvelgiant į šiuos ir kitus iššūkius, kurie tenka vaikų emocinei gerovei, Sveikatos apsaugos ministerija 2020-uoius paskelbė Vaikų emocinės gerovės metais. Kartu šiais metais turėtų būti įgyvendintas vaikų psichikos sveikatą ir gerovę gerinantis planas.
2018 metų HBSC tyrime dalyvavo 4191 5-9 klasių mokiniai iš 64 Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų. Kai kurie faktai:
28 proc. mokinių nurodė, kad iš jų tyčiojamasi bent kelis kartus per mėnesį (2014 m. – 29 proc.);
19 proc. nurodė, kad jiems sunku užmigti bent kelis kartus per savaitę (2014 m. – 18 proc.);
87 proc. nurodė, kad jie yra patenkinti savo gyvenimu (2014 m. – 87 proc.);
32 proc. kelis kartus per savaitę patiria bent du psichosomatinius simptomus (2014 m. – 32 proc.).
Kas lemia prastą psichikos sveikatą?
Patyčios yra vienas iš veiksnių, turinčių įtakos vaikų psichikos gerovei. Gerai emocinei ir psichinei savijautai įtakos turi ir emocinė parama, kurią vaikas gauna artimoje aplinkoje, ir daugelis kitų veiksnių.
Psichikos sutrikimus lemiančius rizikos veiksnius galima suskirstyti į:
• medicininius – lėtinės ligos, sutrikęs vystymasis, įgimtos ligos, negalia;
• psichosocialinius – smurtinė šeimos aplinka, tėvų psichikos problemos ir priklausomybės;
• demografinius – skurdas, šeimos emigracija, gyvenimas vaikų namuose.
Kaip suprasti, kai reikalinga specialisto pagalba?
Ligos atpažinimas – pagrindinė problema, kalbant apie vaikus iki 10 m. Tokio amžiaus vaikai dažniausiai patys negali tiksliai įvardyti, apibūdinti savo savijautą, emocinę ar psichinę būklę. Todėl laiku atpažinti galimas vaiko ligas turėtų šeima, artimieji, globėjai. Neretai tai apsunkina įvairūs visuomenėje sklandantys mitai apie vaikų psichikos sveikatą, o jais tikintys tėvai ar globėjai nesikreipia pagalbos, nes nemato ligos simptomų. Ignoruojami psichikos sveikatos sutrikimų simptomai gali lemti neatpažintas ir negydomas ligas.
Gydytojai teigia, kad psichine vaiko sveikata, kaip ir fizine, reikia rūpintis nuolat. Neturėtume laukti, kol ji pablogės. Tėvai turėtų domėtis vaiko savijauta, kalbėtis apie jo ir šalia esančių emocinę būseną. Kokie simptomai galėtų tapti pirmaisiais ženklais, kad vaikui ar paaugliui reikia medikų pagalbos?
Pagrindiniai simptomai yra šie:
• pasikeitęs vaiko elgesys – anksčiau buvęs aktyvus, tampa vangus, uždaras, prislėgtas, niekuo nesidomi; ar priešingai – buvęs ramus, tampa suirzęs, agresyvus;
• miego sutrikimai;
• apetito svyravimai – sumažėjimas ar padidėjimas;
• sunkumai darželyje/mokykloje.
šaltiniai:
https://lsmuni.lt/lt/naujienos/naujienos/sveikatos-ir-gyvensenos-tyrimas-lietuvos-vaiku-ir-jaunimo-sveikata-bei-gyvensena-gereja.html; https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/2020-ieji-paskelbti-vaiku-emocines-geroves-metais