Sveikata biure

Akių mankšta – pagalba pavargusioms akims

Jeigu vaikystėje turėjote regėjimo sutrikimų, tuomet akių mankšta ar juokingi akinukai yra giliai įsirėžę Jūsų atmintyje. Tačiau įvairūs pratimai akims yra svarbūs ir naudingi ne tik sutrikus regėjimui, bet ir kaip prevencijos priemonė, norint išsaugoti sveikas akis. Šiandien akių sveikatai kyla kur kas didesnė grėsmė nei bet kada anksčiau, kadangi gyvename technologijų pasaulyje ir negalime įsivaizduoti nei vienos dienos be kompiuterio ar išmaniojo telefono.

Kompiuteriai tapo geriausiais šiuolaikinių žmonių draugais. Be kompiuterio neįsivaizduojama daugelio žmonių darbo diena ir laisvalaikis. Technologijos neabejotinai palengvina ir praturtina mūsų gyvenimą: daugelis užduočių kompiuterio pagalba atliekamos kur kas greičiau, lengviau bendrauti su draugais ar artimaisiais net jeigu jie gyvena kitoje šalyje, o ką kalbėti apie neaprėpiamas galimybes plėsti savo akiratį ir mokytis. Nepaisant visų technologijų teikiamų privalumų, besaikis naudojamasis kompiuteriu turi ir trūkumų.

Jeigu akių mankšta būtų propaguojama kur kas plačiau, tuomet regos sutrikimų ir nemalonių pojūčių akyse būtų galima išvengti kur kas dažniau. Medikai pastebi, kad regėjimo sutrikimai pasireiškia vis jaunesniems žmonėms, o vyresnių nei 30 metų žmonių, kurių rega yra sutrikusi, pasaulyje skaičiuojami milijonai. Ilgos valandos praleisto prie kompiuterio sukelia akių nuovargį, paraudimą ir skatina galvos skausmo atsiradimą ir sukelia bendrą viso kūno nuovargį. Jeigu prie akių sveikatos pablogėjimo prisideda dar ir  nugaros, pečių ar kaklo skausmai ar didelis stresas – žmogaus sveikatai gresia rimti išbandymai.

Regėjimo sutrikimai ir akių ligos vis dažniau diagnozuojami žmonėms, kurie netaisyklingai dirba kompiuteriu ir neleidžia savo akims pailsėti. Dirbant kompiuteriu kiekvieną valandą turi būti daromos 5-10 minučių pertraukos, kurių metu gali būti atlikta akių mankšta. Dalinamės keliais pratimais, kuriuos galite išbandyti:

  • Šešis kartus stipriai užmerkite akis ir plačiai atmerkite.
  • Nukreipkite žvilgsnį 1-2 sekundes į viršų, o po to pažvelkite žemyn. Pratimą kartokite 6 kartus.
  • Nukreipkite žvilgsnį 1-2 sekundes į kairę, o po to į dešinę. Pratimą kartokite 6 kartus.
  • 10 sekundžių greitai mirksėkite.
  • Akimis sukite ratus: keturis pagal laikrodžio rodyklę ir keturis prieš laikrodžio rodyklę.
  • Delnais uždenkite akis 2-3 sekundėms.
  • Užsimerkite ir pamasažuokite jas rodomųjų pirštų galiukais apie 30 sekundžių.
  • Žiūrėkite į objektą, kuris yra prieš jus, tačiau toli. Galite atsisėsti priešais langą ir žiūrėti į tolį 3-5 sekundes, o po 2-3 sekundėms nukreipkite žvilgsnį į savo nosies galiuką. Pratimą kartokite 6 kartus.

Akių mankštą sujungus kartu su tinkama mityba galima dar labiau pagelbėti savo akims. Gerai regėjimui neigiamą įtaką daro cukrus, kadangi jis kenkia akies lęšiukui. Prasta mityba taip pat padidina riziką susirgti katarakta ar tinklainės degeneracija. Akims naudingi maisto produktai yra morkos, špinatai, pomidorai, bruknės, migdolai, šermukšnių vaisiai ir įvairios žolelės.