Sveikata biure

Antsvoris – viso pasaulio problema

Antsvoris, viršsvoris ir nutukimas yra laikomos išsivysčiusių pasaulio šalių problemomis. Per didelis kūno svoris gali tapti įvairių ligų priežastimi ir paankstinti mirtį. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, vienas iš trijų suaugusių žmonių pasaulyje turi antsvorio, o šis skaičius yra didesnis už badaujančių žmonių skaičių. Taip pat pasaulyje didėja ir viršsvorio turinčių vaikų skaičius.

Viršsvoris ir nutukimas pasireiškia taip pat – tai organizmo būsena, kai žmogaus kūne yra per didelis riebalinio audinio kiekis, kuris trukdo normaliam organizmo funkcionavimui. Nutukimas laikomas aukščiausia atsiradusio viršsvorio stadija. Per didelis riebalinio audinio kiekis organizme padidina riziką susirgti išemine širdies liga, insultu, cukriniu diabetu, vėžiu, podagra bei tulžies pūslės akmenlige.

Antsvoris gali būti paveldėtas ar sukeltas endokrininės sistemos sutrikimų, tačiau antsvorio atsiradimą dažniausiai nulemia netaisyklinga mityba ir gyvensena. Medikų teigimu, net 60 proc. viršsvorio atsiradimo priežasčių yra susijusios su netinkamais gyvenimo įpročiais. Šiuolaikinio žmogaus gyvenimo tempas ir būdas dažniausiai neturi nieko bendro su sveikos gyvensenos principais. Džiugi žinia – blogus įpročius galima pakeisti gerais.

Viršsvoris dažnai kamuoja žmones, kurie dirba sėdimą darbą. Žmogus vidutiniškai darbe per dieną praleidžia aštuonias valandas, iš kurių didžiąją laiko dalį sėdi. Darbo vietoje taip pat dažnai užkandžiaujama net ir tuomet, kai nejaučiamas alkis, o užkandžiams renkamasi tikrai ne sveikuoliški produktai. Nereguliari mityba, persivalgymas ir kaloringų produktų vartojimas suteikia organizmui tam tikrą energijos kiekį. Jeigu ši energija neišnaudojama, tuomet atsiranda antsvoris – perteklinė energija, kuri susikaupia organizme kaip atsargos ir sudaro riebalinį audinį.

Sėdimas darbas lėtina medžiagų apykaitą ir trikdo normalų kraujotakos darbą, todėl ilgainiui pradeda kauptis papildomi kilogramai. O kilogramai nusėda būtent tose vietose, kurios yra spaudžiamos sėdėjimo metu – tai sėdmenys ir šlaunys, todėl posakis, jog žmogus plečiasi į šonus nėra laužtas iš piršto. Tuo tarpu, riebalų kaupimasis ant pilvo yra tiesiogiai susijęs su širdies bei kraujagyslių ligomis. Auganti kūno masė didina krūvį sąnariams, o didžiausia apkrova tenka kelių sąnariams, todėl viršsvoris gali tapti sąnarių ligų priežastimi. Mokslininkai taip pat pastebi ryšį tarp viršsvorio ir tam tikrų vėžinių susirgimų (storosios žarnos ar krūties vėžys). Antsvoris taip pat dažnai progresuoja į nutukimą, kuris gali sukelti kitus susirgimus – diabetą, hipertenziją ar artrozę.

Augantys kilogramai ne tik neigiamai veikia žmogaus sveikatą ir sukelia įvairius susirgimus, bet ir sukelia psichologines ar socialines problemas. Neretai daugiau svorio turintys žmonės kompleksuoja dėl savo išvaizdos, nes neatitinka šiuolaikinių grožio standartų. Kamuojami psichologinių problemų, žmonės juda dar mažiau ir renkasi dirbti darbus, kurie reikalauja mažesnių energijos sąnaudų, todėl viršsvoris toliau auga. Tokiems žmonėms išauga nutukimo rizika ir grėsmė susirgti kitomis ligomis.

Dirbantiems sėdimą ir norintiems išvengti antsvorio, patariama kasnakt gerai išsimiegoti. Japonijos mokslininkai atskleidė, kad miego trūkumas yra vienas iš veiksnių, kuris skatina nutukimą ir trukdo numesti svorio. Antsvoris taip pat neatsiras, jeigu į savo gyvenimą įtrauksite daugiau fizinės veiklos – į darbą keliausite dviračiu ar pėsčiomis, užuot kilę liftu, lipsite laiptais bei sveikai maitinsitės.