Aktualijos, Mūsų sveikata, Vaiko sveikata

Ką turėtų žinoti tėveliai išleisdami vaiką į mokyklą ar darželį?

Išleidžiant vaiką į darželį ar mokyklą tėvams iškyla daug rūpesčių. Be nerimo, ar jų atžala naujajame kolektyve jausis saugiai ir gerai, tėveliai turi sutvarkyti daugybę formalumų –pristatyti dokumentus, tarp kurių yra ir vaiko sveikatos pažymėjimas, kuris teikiamas ikimokyklinėms įstaigoms, arba profilaktinio sveikatos patikrinimo pažyma, kuri rudenį pristatoma mokykloms.

Kasmet vertindami vaikų sveikatos profilaktinių patikrinimų rezultatus gydytojai pastebi, kad tendencijos nesikeičia ir kartu su netaisyklinga laikysena ir stuburo problemomis vaikams gana dažnai nustatomi regėjimo sutrikimai.

Ką apie vaikų regėjimą turėtų žinoti tėveliai ir kaip pastebėti akų ligas? Kalbamės su akių ligų diagnostikos ir gydymo centro „Pelėda“ gydytoja ­oftalmologe Genovaite Ramaškiene.

Ar akių ligos gali vystytis jau ir mažiems vaikams, kūdikiams? Kokios jų dažniausios?

Akys – tai jutimo organas, padedantis pažinti aplinkinį pasaulį, skirti daiktų formas, spalvas, padėtį, vertinti atstumą iki objektu. Deja, bet ir kūdikystėje gali vystytis akių ligos. Dažniausios akių ligos šiame amžiuje yra akių junginių ar ašarų maišelių uždegimai, taip pat įgimtos ydos tokios, kaip trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, įgimta katarakta, žvairumas, akies obuolio dangalų augliai.

Kodėl svarbu anksti pastebėti vaikų akių ligas ir jas tinkamai gydyti?

Iš tiesų, visos išvardytos akių ligos turėtų būti pradėtos gydyti nedelsiant. Nes tinkamai negydomi kūdikystėje ir vaikystėje atsiradę regėjimo sutrikimai gali ne tik progresuoti, bet ir tapti rimta kliūtimi vaiko intelektualiam vystymuisi, jo raidai, o vėliau ir profesijos pasirinkimui.

Ar dažnai silpnas regėjimas diagnozuojamas dėl įgimtų akių ydų?

Didelę įtaką silpnam regėjimui daro akių ydos ­– trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas. Šios ydos vystosi dėl to, kad tinklainėje netaisyklingai susikerta šviesos spinduliai. Esant trumparegystei, vaikas blogai mato tolimus daiktus, nes jų vaizdas susidaro prieš tinklainę. Dažniausiai trumparegystė nustatoma 7 ­– 12 metų vaikams, paauglystėje ji gali sustiprėti. Kitos akių ydos – toliaregystės ­– atveju objekto vaizdas fokusuojamas už tinklainės. Toliaregiai blogai mato iš arti. Beveik visi naujagimiai yra toliaregiai, vėliau, akiai augant, ši yda dažniausiai išnyksta. Esant astigmatizmui daiktų ir vaizdų kontūrai matomi neryškus, tarsi su šešeliu. Šios ligos atveju spindulių pluoštas nesusirenka akies tinklainėje į židinį. Astigmatizmas dažnai yra paveldimas.

Kaip šios akių ydos gydomos vaikams?

Nustačius kurią nors ydą, vaikui būtina kuo greičiau parinkti individualius korekcinius akinių stiklus ir nustatyti nešiojimo rėžimą. Gydymas veiksmingiausias iki 6 metų amžiaus. Uždelsus, teigiami rezultatai yra abejotini.

Tėveliai dažnai klausia, kaip dažnai reikia tikrinti vaikų akytes? Kaip nepražiūrėti akių ligų?

Vaikų akių regėjimo patikra, akių terpių skaidrumo nustatymas, akių dugno būklės įvertinimas turėtų būti atliekami vienerių metų vaikui, po to, jei akys sveikos, 3 ­– 4 metų vaikui, vėliau ­– 6 metų, dar vėliau  ­–  mokyklinio amžiaus vaikams – kasmet. Dažnai tėvai galvoja, kad vaiko regėjimo problemos išsispęs savaime, t.y. vaikui augant išnyks ir yda. Deja, tai nėra taisyklė. Todėl nerekomenduoju rizikuoti savo vaikų ateitimi. Išklausykite gydytojų – oftalmologų nuomones ir vykdykite jų nurodymus.

Kad vaikas blogai mato tėveliai gali nuspręsti pastebėję, kad vaikas žiūri televizorių iš arčiau nei anksčiau, jei knygutę kelia arčiau akių, prisimerkia, žvairuoja ir pan. Visais atvejais rekomenduojama apsilankyti pas akių ligų gydytoją.

Kaip nustatomos akių ligos? Ar yra naujienų diagnostikoje?

Tik akių ligų gydytojas arba optometristas gali tiksliai nustatyti akių ydą ir parinkti reikiamus akinius. Diagnostika neskausminga, be to, esama ir naujienų. Naujų technologinių dėka, t.y. specialaus bekontaktinio autorefraktometro pagalba, kūdikiams ir vaikams labai tiksliai nustatomos tokios ydos, kaip trumparegystė, toliaregystė ir astigmatizmas, taip pat diagnozuojamas žvairumas.

Kokie profilaktiniai patarimai, kaip išsaugoti sveikas vaikų akis? Kaip pristabdyti akių ydų progresavimą?

Tėveliai turėtų žinoti, kad akytės neturėtų būti perkraunamos. Todėl darželinio amžiaus vaikams negalima leisti be pertraukos piešti, lipdyti, nes tai sukelia didelę regėjimo įtampą. Tokius darbelius vaikai turėtų dirbti ne ilgiau kaip 30 min., po to daryti 15 min. pertraukėles. Žiūrėdami televizorių vaikai turėtų sėdėti atstumu ne arčiau kaip 2,5 ­– 3 metrai nuo jo. Kompiuterinius žaidimus vaikai gali žaisti 30 ­– 40 min. per dieną, parenkant vaikams skirtą programą.

Taisyklinga laikysena sėdint labai svarbi ne tik stuburo ar kitų ligų profilaktikai, bet ir regėjimui. Todėl nuo mažens vaiką reikia išmokyti taisyklingai (tiesiai) sėdėti. Vaikas turėtų sėdėti prie jo ūgį atitinkančio stalo. Kojomis jis turėtų remtis į grindis, nugarą ­– į kėdės atlošą. Knyga turėtų būti truputį pasvirusi, su stalo paviršiumi ji turėtų sudaryti maždaug 30 ­– ties laipsnių kampą. Darbo vieta turėtų būti apšviesta natūralios dienos šviesos ar dirbtiniu apšvietimu.

Kad akių ydos neprogresuotų, turėtų būti sureguliuoti vaiko darbo ir poilsio rėžimai, jis turėtų tinkamai maitintis, vaiką turėtų supti teigiama psichologinė aplinka. Tėveliai turėtų nuolat stebėti savo vaiką. Atsiradus pokyčiams, nedelsiant konsultuotis su gydytojais – oftalmologais. Reguliari vaiko akių patikra padės išvengti užleistų akių ligų.

Dėkojame už pokalbį akių ligų diagnostikos ir gydymo centro „Pelėda“ gydytojai ­oftalmologei Genovaitei Ramaškienei.

optika senoji peleda

Kviečiame pasikonsultuoti su gydytoju akių ligų diagnostikos ir gydymo centre „Pelėda“.

Adresas:

Savanorių g. 15, Vilnius

Tel 8 5 215 9215,

arba

J. Basanavičiaus g. 31, Vilnius

Tel 8 5 2165 0069

Daugiau informacijos:  http://www.senojipeleda.lt/kontaktai.html