Aktualijos, Mano karjera

Šlapimo nelaikymas ir karjera: ar įmanoma suderinti?

Kad šlapimo nelaiko tik vyresni žmonės, yra mitas ir netiesa“, – sako viešosios įstaigos „Inkocentras“ direktorė gydytoja Jurga Misevičienė. Be abejo, senstant šios būklės rizika didėja, tačiau yra pakankamai daug jaunų karjeros aukštumų siekiančių moterų, kurioms taip pat pasireiškia šlapimo nelaikymo požymių. Kokie jie? Kur kreiptis? Kodėl aš? Ir svarbiausia – ar įmanoma pasveikti? Tai klausimai, kurie sukasi moterų galvoje. Pabandysime į juos atsakyti.

Jei čiaudint išsiskiria šlapimo – ar tai normalu?

Šlapimo nelaikymu (inkontinencija) skundžiasi maždaug 10 proc. visuomenės, t.y. bet kurio amžiaus ir lyties žmonių. Dažniau ši būklė kankina moteris, ir skaičiai išties verčia sunerimti: kas ketvirtai jų (imant visas amžiaus grupes) pasireiškia šlapimo nelaikymo požymių.

Vienas iš pagrindinių šlapimo nelaikymo tipų yra krūvio šlapimo nelaikymas, kada čiaudint, kosint, juoko ar kito fizinio krūvio metu išteka keli lašeliai šlapimo. „Bėda, kad moterys mano, jog tai normalu, ir nekreipia dėmesio. Nors iš tiesų tai jau yra signalas, kad reikia ieškoti pagalbos. Juolab kad būtent šioje stadijoje labai lengva padėti ir gydymas nieko nekainuoja – tereikia daryti Kėgelio pratimus (10 kartų 3 kartus per dieną). Pratimų esmė – suspausti, palaikyti suspaustus, po to atleisti tarpvietės raumenis, – aiškina gydytoja. – Patogumas, kad pratimus galima atlikti bet kur ir bet kada: vairuojant automobilį ir užstrigus spūstyje, konferencijos ar seminaro metu klausantis lektorių, darbe sėdint prie kompiuterio. Ir niekas nepastebės, kad moteris mankština dubens dugno raumenis.“ Rezultatų sulauksime po 6–8 savaičių reguliarios mankštos: jei buvo tik ligos pradžia, šlapimo nelaikymas gali visiškai išnykti, jei būklė buvo sunkesnė, sumažės ištekamo šlapimo kiekis.

Ką daryti, jei šlapimo išteka ne lašelis?

Kai fizinio krūvio metu juntamas ne lašėjimas, o didesnis šlapimo kiekio ištekėjimas, anot gydytojos, gali būti kalta anatomija. Pvz., apie 5 proc. šlapimo nelaikymo atvejų lemia neteisingas susijungimo kampas tarp šlaplės ir šlapimo pūslės. Ši patologija gydoma operacija – po šlaple pakišami specialūs raiščiai, kurie suformuoja tinkamą šlaplės ir pūslės padėtį.

Tačiau, anot „Inkocentro“ direktorės, Kėgelio pratimai turėtų būti atliekami esant bet kokiam šlapimo nelaikymo tipui ir laipsniui. Be to, šie pratimai labai rekomenduotini šlapimo nelaikymo profilaktikai, nes stiprina dubens dugno raumenis ir palaiko šlapinimosi sistema teisingoje anatominėje padėtyje.

Kodėl aš?

J.Misevičienės teigimu, šlapimo nelaikymo riziką didina nėštumai, gimdymai: kuo daugiau gimdymų – tuo didesnė rizika. Be abejo, įtakos turi įvairios ginekologinės patologijos (gimdos nusileidimas, augliai, kt.), ligos (išsėtinė sklerozė, kt.), traumos (galvos, stuburo, kt.) ir pan. Vargins moterį šlapimo nelaikymas ar ne, priklauso ir nuo jungiamojo audinio ir raumenų tonuso stiprumo. Tikėtina, kad sportuojanti moteris, palyginti su ta, kuri dienas mėgsta leisti su knyga rankoje ar prie televizoriaus, šlapimo nelaikymo problemų išvengs. „Reikia rūpintis ir mylėti ne tik vyrą, vaikus, tėvus, bet ir save. O mūsų moterys apie save dažniausiai pamiršta“, – pažymi gydytoja.

Kodėl išteka didesnis šlapimo kiekis?

Kitas šlapimo nelaikymo tipas – dirglioji šlapimo pūslė, kai šlapintis norima čia ir dabar, ir šio noro neįmanoma sulaikyti jokiomis valingomis priemonėmis. Šis noras atsiranda netikėtai: kuo arčiau yra tualetas, tuo didesnė tikimybė, kad šlapimas bus nesulaikytas. Esant dirgliajai šlapimo pūslei nevalingai išteka didesnis kiekis šlapimo arba išsituština visa šlapimo pūslė. Tai vyksta dėl šlapinimosi reflekso nervinės reguliacijos sutrikimo, kai pūslė siunčia neteisingus signalus į galvos smegenis, kurios ne laiku liepia pūslei susitraukti, o sfinkteriui, kuris turėtų būti uždaras ir sulaikyti šlapimą, atsipalaiduoti. Tokiu atveju žmogus savo noru ir valia nieko padaryti negali. Šis šlapimo nelaikymo tipas gali varginti ir jaunesnes, ir vyresnes moteris, ir netgi paaugles.

Ar pritaikytos Lietuvos įstaigos šlapimo nelaikymo problemą turintiems žmonėms?

Gydytojos J.Misevičienės teigimu, labiausiai šlapimo nelaikančius žmones kankina baimė: „Jie bijo, kad jų dažną lakstymą į tualetą pastebės viršininkas, kolegos. Juk dirgliosios šlapimo pūslės atveju žmonės šlapinasi daugiau nei 8 kartus per parą.“ Nelaikantiems šlapimo žmonėms sunkumų iškyla ir norint pasikeisti slaugos priemones, pvz., sauskelnes-kelnaites. Gana dažnai įstaigų tualetai nėra pritaikyti persirengimams, jie maži, siauri, nėra kur pasidėti drabužių. Žmonės patiria psichologinių išgyvenimų, nes bijo, kad šiugždėjimą, ilgą buvimą tualete pastebės kolegos. Be to, atsiranda būtinybė papildomą slaugos priemonę į darbą atsinešti, kažkur ją padėti, nepastebimai nusinešti iki tualeto. Žmonės ima rengtis tam tikro stiliaus ir spalvos drabužiais, renkasi tamsesnius ar spalvotus audinius, kurie geriau maskuoja dėmes, moterys dažnai nešioja plačias palaidines ar tunikas.

Gydytojos teigimu, inkontinencija daro didelę įtaką karjerai, ir tai pagrindžia tyrimai. Pvz., Šiaurės šalyse (Švedijoje, Norvegijoje, Danijoje ir Suomijoje) atlikto tyrimo, nagrinėjusio inkontinencijos įtaką asmeniniam, socialiniam ir profesiniam gyvenimui, duomenimis, net 3 proc. nelaikančiųjų šlapimo dėl šios būklės atsisako darbo.

„O jei darbas susijęs su išvykomis, komandiruotėmis, tai dar labiau viską komplikuoja. Praktika rodo, kad jei moteris, kurią vargina dirglioji šlapimo pūslė, turi nueiti iš taško A į tašką B ir ji nežino, ar šiame kelyje bus tualetas, ji išvis niekur neina. Tai atsiliepia ir darbiniam, ir socialiniam gyvenimui. Todėl žmonės tampa uždari, vengia kelionių, bendravimo“, – pažymi J.Misevičienė.

Ar įmanoma padėti šlapimo nelaikantiems žmonėms?

Anot „Inkocentro“ direktorės, apie 80 proc. šlapimo nelaikymo atvejų galima išgydyti, tereikia kreiptis. Jau minėto tyrimo duomenimis, net 2 proc. pacientų iki kreipdamiesi į gydytojus delsia 20 m., o vidutiniškai – 2–5 metus. O kreiptis reikėtų į šeimos gydytoją, jis turėtų atlikti tyrimus ir įvertinti, ar ši būklė nėra sukelta ūminės patologijos. Taip pat, siekiant atmesti kitas šlapimo nelaikymą galinčias išprovokuoti ligas, sergantieji siunčiami pas urologą ar ginekologą.

Šlapimo nelaikymo gydymas priklauso nuo motes amžiaus, ligos tipo ir laipsnio, sveikatos būklės, moters motyvacijos ir kt. Vienas galimų gydymo būdų – operacija, kai specialūs raiščiai implantuojami po šlaple. Gydymo efektas – maždaug 5 metams. Operacija nėra kompensuojama. Dirglioji pūslė dažniausiai gydoma medikamentais, kurių su pertraukomis reikia vartoti visą gyvenimą. Dar vienas dirgliosios pūslės gydymo būdas – botulino injekcijos į šlapimo pūslę, efektas išlieka 6 mėn.

Tačiau visais atvejais būtini Kėgelio pratimai ar kitos specialios mankštos, pūslės treniravimo metodai, tinkamos gyvensenos mokymas. „Mankštą gali pakeisti portatyviniai asmeniniai elektrostimuliatoriai, kai raumenis treniruoja elektros impulsai. Tai vadinu tinginių mankšta, tačiau ji veiksminga“, – sako gydytoja.

Dažna šlapimo nelaikančių žmonių klaida – skysčių ribojimas. „Tai nėra gerai, nes koncentruotas šlapimas dar labiau dirgina pūslę ir ūmina simptomus. Gerti reikia tiek, kiek norisi, o kad skysčių užtektų, per dieną reikia išgerti 30 ml skysčių 1 kg kūno masės“, – pažymi pašnekovė. Rekomenduojama nevartoti maisto produktų, kurie dirgina pūslę. Tai kava, arbata, alkoholis, kakava, šokoladas, aštrūs prieskoniai, citrusiniai vaisiai.

Norintiesiems daugiau žinoti apie ligą, gydymo ir gyvenimo galimybes, gydytoja pataria įsigyti neseniai knygynus pasiekusią knygą „Kaip gyventi su inkontinencija“, kurioje aprašyta 11 patirčių. Tai žmonių iš įvairių pasaulio šalių istorijos apie tai, kaip jiems vystėsi liga, kaip jie dabar su ja susigyveno.

Visoje Lietuvoje esančiuose „Pegaso“ ir „Vagos“ tinklo knygynuose jau galima įsigyti knygą „Kaip gyventi su inkontinencija“.

Daugiau apie knygą rasite čia:

http://www.buksausas.lt/news/98/22/Kaip-gyventi-su-Inkontinencija

Visapusišką pagalbą, susijusią su šlapimo nelaikymu, gali pasiūlyti VšĮ „Inkocentras“: nemokamos konsultacijos, specialistų patarimai, kaip gyventi varginant šlapimo nelaikymui, kaip pasirinkti tinkamiausias slaugos priemones, kur kreiptis dėl gydymo ir visais kitais svarbiais rūpimais klausimais.

 

Lukiškių g. 5-228, LT – 01108 Vilnius

Mob.: +370 640 43187

Tel/Fax. +370 5 2611268

jurga@inkocentras.lt; www.buksausas.lt