Aktualijos, Mūsų sveikata, Vyro sveikata

Vyrų nevaisingumas – grėsmingai auganti problema

Kiekvienais metais birželis pasaulyje minimas kaip nevaisingų porų mėnuo. Šis mėnuo skirtas atkreipti dėmesį į nevaisingų porų problemas, skleisti informaciją apie naujausius gydymo būdus, tyrimus ar priemones, suteikiančias vilties susilaukti atžalų.

Globalia problema tampa vyrų nevaisingumas, kurį dažnai nulemia prasta spermos kokybė. Kaip pagerinti spermą? Kokios medžiagos turi įtakos jos kokybei ?

Kokios vaisingumo ir pastojimo tendencijos vyrauja Europoje?

Pagrindinė tendencija – vėlyvas nėštumo planavimas. Poros nori susikurti gerovę, apsirūpinti materialiai, gauti išsilavinimą, o kai jau pradeda galvoti apie kūdikį, būna jau gerokai ir per 30 metų. Tuomet jau susiduria su negalėjimu pastoti.

Žemiau esančios skaidrės iliustruoja tendenciją, kaip skirtingose Europos Sąjungos šalyse kinta pastojimo indeksas (angl. Total fertility rate) pagal šalis ir pagal amžių: (1 pav. ir 2 pav.).

1 pav.

pastojimo_indeksas

2 pav.

pastojimo_indeksas2

Iš pateiktų tyrimų akivaizdžiai matosi tendencija, kad nemaža dalis porų nėštumo planavimą atideda vėlesniam amžiui, o daugiau nei pusės šalių gyventojų pastojimo indeksas (TFR) yražemas.

Kokiais mitais apaugęs nevaisingumas?

Gydytojas urologas dr. Vytautas Kamarauskas pažymi, kad nevaisingumas – lėtinė liga, kuri dažnai tęsiasi kelis ar net keliolika metų, be to, susijusi su psichiką traumuojančia situacija. Vaikų negalinti susilaukti pora išgyvena kaltės jausmą, įtampą, kartu blogėja tarpusavio santykiai, o lytiniai santykiai tampa retesni. Pora patiria stresą, kuris dar labiau sunkina galimybę pastoti. Anksčiau poros dažnai susitaikydavo su tuo, kad negali turėti vaikų. Gal nenorėjo kelti į viešumą savo bėdų, kalbėti apie tai su giminėmis. Šiandien apie nevaisingumą kalbama daug, tai nėra gėda, nors mitų, susijusių su šia problema, apstu.

Taigi nevaisingumas – ne Dievo bausmė ir ne palaido gyvenimo pasekmė, kaip vis dar mano dalis visuomenės. Mitas, anot mediko, ir kad dažniausiai dėl nevaisingumo kalta moteris. Priešingai, jei dabartinės tendencijos nesikeis, vyrų nevaisingumas gali tapti vyraujantis. Jau dabar nuo veiksnių, susijusių su partneriu vyru, priklauso beveik 25–30 proc. visų vaisingumo nepakankamumo arba nevaisingumo priežasčių.

Kodėl daugėja nevaisingų vyrų?

Urologas pabrėžia, kad vyrų nevaisingumo priežasčių daugybė. Viena jų – kai vyrą vargina erekcijos sutrikimai, kita – kai sėklidės negamina spermos arba jos kokybė nepakankama.

Sėklos gamybos procesas (spermatogenezė) – labai sudėtinga biologinė procedūra, kuri vyksta 72 dienas ir kuriai labai lengva pakenkti. Teigiama, kad spermos kokybei ir kiekybei įtakos gali turėti nesveikas gyvenimo būdas. Šių dienų vyrų gyvenimas pilnas įtampos, streso, jiems tenka dideli darbo krūviai, jie išeikvoja daug fizinės ir psichinės sveikatos darbe. Kita su darbu susijusi ir galinti turėti įtakos vyrų vaisingumui priežastis – ilgas sėdėjimas. Patogiai įsitaisę minkštoje gilioje kėdėje vyraivadovai daro meškos paslaugą savo sveikatai. Ilgai sėdint sėklidės užspaudžiamos, blogėja jų kraujotaka, be to, jos šyla. Visa tai neigiamai veikia vaisingumą – kad sėklidės gerai funkcionuotų, jų temperatūra turi būti 2–4 °C žemesnė nei kūno, t.y. apie 35 °C.

Anot dr. V. Kamarausko, spermos kokybei ir kiekybei įtakos turi ir netinkama mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas, užteršta aplinka (toksinės atliekos, sunkieji metalai, teršalai, kenksmingos medžiagos ir kt.), taip pat intensyvus ir nuolatinis buvimas saulėje. Neigiamą įtaką vyrų vaisingumui gali turėti persirgtos ligos – kiaulytė, lytiškai plintančios ligos (gonorėja), uždegiminės ligos (sėklidžių, prostatos uždegimai, kt.), išsiplėtusios sėklidžių venos (varikocelė), endokrininės ligos, nepakankamas testosterono kiekis, kt.

Kokie tyrimai gali nustatyti spermos kokybę?

„Svarbiausias tyrimas, pasakantis apie vyro vaisingumą ir spermos kokybę, yra spermos tyrimas (spermograma). Jis parodo tikslų spermatozoidų skaičių, jų sugebėjimą judėti, formą ir gyvybiškumą, – sako pašnekovas. – Tačiau šis tyrimas informatyvus ne visada. Pvz., jis gali rodyti ir normalius spermos parametrus, o pora vis tiek negali pastoti. Tokių situacijų pasitaiko net kas 6–7-tai (15 proc.) porai. Tada medikai pasitelkia kitą tyrimą – spermos ir hialurono rūgšties sujungimo analizę (SHBA).“ Šis tyrimas naudingas tuo, kad tiria DNR vientisumą. Pastaruoju metu daugėja įrodymų, atskleidžiančių spermos branduolio DNR vientisumo vaidmenį vyriškų veiksnių sukeltam vaisingumo nepakankamumui arba nevaisingumui.

Ką daryti, jeigu tyrimai parodo, kad spermos kokybė prasta? Priešingai nei moterys, kurios gali rinktis įvairią terapiją, vyrų galimybės pagerinti vienintelį pagrindinį veiksnį – spermos kokybę – labai ribotos. „Vienintelis būdas pastoti natūraliai, kai vyras yra nevaisingas, – vyro spermos kokybės gerinimas. Ir, be abejo, organinių priežasčių šalinimas, uždegimo gydymas, sėklidžių, venų operacijos“, – sako urologas.

Kokios medžiagos gali pagerinti spermos kokybę?

Mokslininkai nustatė, kokių medžiagų, turinčių įtakos spermatozoidų vystymuisi, trūksta nevaisingų vyrų spermoje. Pirmiausia – tai L-karnitino. Tai natūralus į B grupės vitaminus panašus junginys, kuris būtinas spermatozoidų ląstelėms kaip energijos pagrindas, galintis pagerinti spermos judrumą ir kiekybę. Svarbus yra vitaminas E, kuris taip pat pagerina spermatozoidų judrumą ir kartu padidina jų gebėjimą susijungti su kiaušinėliu. Taip pat nustatyta, kad šiems vyrams trūksta cinko, kuris gerina spermatozoidų ląstelių tankį, padidina greitai judančių spermatozoidų ląstelių kiekį ir testosterono lygį, būtiną spermatogenezei. Mažas cinko kiekisvyrų spermoje siejamas su sumažėjusiu vaisingumo potencialu. Svarbūs elementai yra ir glutationas (pagrindinis vidinis antioksidantas, o spermatozoidai labai jautrūs oksidaciniam stresui) bei selenas, kuris skatina gliutationo sintezę. Sėklidėse būna didelė seleno koncentracija, o žmonių, kuriems trūksta seleno, spermos kiekis mažėja ir kokybė prastėja.

Kitos medžiagos, kurių dažnai trūksta su vaisingumo problemomis susidūrusiems vyrams, tai L-argininas – aminorūgštis (ji pagerina spermatozoidų kiekybę ir judrumą), folio rūgštis ir kofermento enzimas Q10 (šis elementas padidina apvaisinimo koeficientą, spermatozoidų kiekį ir judrumą).

Dėl įvairių gyvenimo būdo įpročių ir negatyvių gyvenimo stiliaus veiksnių labai greitai gali atsirasti šių medžiagų trūkumas, tačiau dažnai tie, kuriems taip nutinka, to nepastebi. Todėl būtina reguliariai gauti pakankamus išvardytų maistingų medžiagų kiekius.

Yra daug preparatų, gerinančių vyrų spermos kokybę. Vienas jų – maisto papildas PROfertil® – suteikia visų išvardytų vyrų spermos kokybei palaikyti reikalingų medžiagų ir kartu padeda gerinti jų pasisavinimą.

Kodėl svarbus spermos branduolio DNR vientisumas (arba DNR fragmentacijos indeksas)?

Todėl, kad šis indeksas parodo spermos kokybę, todėl, kad įrodyta, jog didesnis DNR fragmentacijos indeksas turi neigiamos įtakos ne tik vyrų vaisingumui apskritai, bet ir vaisiaus kokybei. Spermatozoido branduolys – tai informacijos centras, jame suteikta didžioji dalis DNR, kuri turi genetinę informaciją. Todėl branduolio DNR pažeidimai turi įtakos embriono kokybei, lemia blogesnį embriono prisitvirtinimą prie gimdos sienelės. Visa tai yra be galo svarbu – juk negalinčios pastoti poros nori susilaukti sveikos atžalos.

PROfertil® – preparatas, kurio ne tik visos sudedamosios dalys ištirtos atskirai, bet tirtas ir jų derinys preparate, ir jų poveikis DNR vientisumui. Naujausias su PROfertil® atliktas tyrimas įrodo, kad preparate esančios medžiagos tiesiogiai veikia spermatozoido kokybę, jo DNR branduolio vientisumą ir mažina fragmentaciją.

Ką gali padaryti vyras, kad šeima susilauktų sveiko kūdikio?

Gydant nevaisingumą svarbus yra tiek vyro, tiek moters vaidmuo. Vyrai turėtų žinoti, kad nuo jų spermos kokybės priklauso būsimo vaikelio sveikata. Todėl turėtų atsisakyti žalingų įpročių, o maisto papildų, gerinančių spermos kokybę, rekomenduojama vartoti ir bandančioms natūraliai pastoti poroms, ir atliekančios dirbtinio apvaisinimo procedūras. Taip pat reikėtų žinoti, kad nevaisingumo gydymas – ilgas kelias. Todėl, greitai nepasiekus norimų rezultatų, reikia ne nusiminti, o tęsti gydymą, vartoti maisto papildų, puoselėti sveiką gyvenimo būdą, rūpintis tinkama mityba.

Straipsnyje minėtąjį preparatą vyrų vaisingumui gerinti PROfertil® galite įsigyti www.hiperfarma.lt, www.sveikis.lt bei www.testukas.lt.

PROfertil® žemiau nurodytose vaistinėse galite įsigyti ypač gera kaina:

„Veivirža“ vaistinė, Klaipėda, S. Nėries g. 3;

Universiteto vaistinės filialas Nr.3, Vilnius, Gedimino pr. 27;

Ąžuolyno vaistinė, Kaunas, K. Petrausko g. 40;

„Valerijono“ vaistinė, Šiauliai, Vilniaus g. 173.