Mūsų sveikata

Alkoholizmas – rimta problema

Alkoholizmas yra rimta šiuolaikinės visuomenės problema. Lietuvos statistikos departamentas paskaičiavo, kad 2013 m. vienas mūsų šalies gyventojas suvartojo apie 13 litrų legalaus absoliutaus alkoholio, tuo tarpu vienas vyresnis nei 15 metų gyventojas suvartojo apie 15,2 l. Augantis alkoholio vartojimas sukelia įvairius sveikatos sutrikimus ir ligas.

ALKOHOLIZMO PRIEŽASTYS

Alkoholizmas yra lėtinis susirgimas, kuris išsivysto ilgą laiką nesaikingai vartojant alkoholį. Šis susirgimas pasireiškia patologiniu potraukiu alkoholiniams gėrimams bei psichine bei fizine priklausomybe. Pagrindinė priežastis, kodėl pasireiškia alkoholizmas yra pats alkoholis, tačiau svarbiais laikomi ir kiti aktoriai. Alkoholiniai gėrimai suaktyvina tas medžiagų sritis, kurios yra atsakingos už malonumą, taip pat jie išsekina galvos smegenyse esančių cheminių medžiagų atsargas ir sutrikdo medžiagų apykaitą, todėl ilgainiui organizmas nebegali normaliai funkcionuoti be alkoholio.

Tikimybė susirgti alkoholizmu yra 7 kartus didesnė tiems žmonėms,  kurių giminių tarpe jau buvo šių susirgimų atveju. Šis susirgimas dažnai pastebimas melancholikų ir cholerikų tarpe, todėl polinkį į alkoholizmą turi uždari, egocentriški, nekantrūs ar pernelyg pasitikintys savimi žmonėms. Alkoholizmas taip pat dažnai pastebimas tarp žmonių, kurie susiduria su nedarbu, turi prastą materialinę padėtį ir susiduria su kitais gyvenimo sunkumais.

ALKOHOLIO ŽALA

Rodos, apie alkoholio daroma žalą žino kiekvienas, tačiau vis augantys alkoholinių gėrimų suvartojimo mąstai verčia sunerimti. Įvairių tyrimų duomenimis, alkoholis labiausiai ir dažniausiai kenkia kepenims ir kasai. Dažnas alkoholio vartojimas yra viena dažniausių priežasčių, kodėl susergama pankreatitu, kuris liaudiškai vadinamas kasos uždegimu. O šiai ligai paūmėjus gali išsivystyti tokios rimtos ligos, kaip cukrinis diabetas arba kasos vėžys.

Nuolatinis alkoholio vartojimas skatina riebalų kaupimąsi kepenyse, kurie ilgainiui tampa kepenų uždegimo priežastimi.  Alkoholio vartojimas taip pat gali sukelti kepenų cirozę. Tai itin rimtas susirgimas, kai kepenų ląstelės būna pažeistos negrįžtamai, todėl sutrinka žmogaus organizmo veikla. Alkoholizmas taip pat žaloja skrandį, nes alkoholiniai gėrimai skatina per didelį skrandžio rūgščių gaminimą. Taip pat gali atsirasti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė. Itin dažnas alkoholinių gėrimų vartojimas neigiamai veikia ir smegenų būklę, kadangi alkoholis skatina ankstesnę smegenų ląstelių mirtį.

Dideliais kiekiais vartojamas alkoholis padidina kraujo spaudimą, sukelia širdies rimtos sutrikimus, didina insulto riziką ir padidina staigios mirties tikimybę. Alkoholiniai gėrimai toksiškai veikia širdies raumenis, todėl susilpnėja širdies gebėjimas susitraukti.  Alkoholinių gėrimų vartojimas taip pat padidina įvairių vėžinių susirgimų riziką.

Alkoholinių gėrimų vartojimas gali sukelti seksualinę disfunkciją, mažina lytinį pajėgumą, o moterims gali sutrikti menstruacijų ciklą. Alkoholizmu sergančių žmonių imuninė sistema susilpnėja, todėl šie žmonės yra mažiau atsparūs infekciniams susirgimams.

Alkoholizmas yra lėtinis ir linkęs kartotis susirgimas, nuo kurio neįmanoma visiškai pasveikti, todėl vienintelė patikima galimybę išvengti šio susirgimo – blaivybė. Tačiau laiku pažinus pirmuosius ligos požymius, galima greitai sustabdyti ligos progresavimą.