Aktualijos, Mūsų sveikata, Šeimos sveikata, Vaiko sveikata

Antsvoris – kodėl jis pavojingas?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, vienas iš trijų suaugusiųjų planetos gyventojų turi antsvorio. Labiausiai neramina, kad daugėja antsvorio turinčių vaikų. Žinoma atvejų, kai nutukęs vaikas yra atimamas iš tėvų. Ne išimtis ir Lietuva: mūsų krašto taip pat neaplenkia antsvorio didėjimo tendencijos, o antsvoris nustatomas ir kūdikiams. Kodėl pavojingas antsvoris ir nutukimas?

Kaip nustatyti, ar turite antsvorio?

Pagal nutukusių gyventojų skaičių (2010 m. duomenimis),Lietuva Europos Sąjungoje užima 5 vietą. Ją lenkia Didžioji Britanija, Graikija, Malta, Islandija ir Liuksemburgas. Tais metais Lietuvoje antsvorio turėjo apie 62 proc. vyrų ir 44 proc. moterų.

„Norint įvertinti savo kūno svorį, reikia apskaičiuoti kūno masės indeksą – KMI (kg/m2). KMI – tai kūno svoris kilogramais padalintas iš ūgio metrais kvadrate. Kai KMI yra 18,5-24,9 – kūno svoris laikomas normaliu. Jei KMI yra 25,0-29,9, žmogus turi antsvorio. Jei KMI vyrauja tarp 30,0-34,9, diagnozuojamas I laipsnio nutukimas, jei 35,0-39,9 – II laipsnio nutukimas, o jei KMI didesnis negu 40,0 – III laipsnio nutukimas“, – aiškina Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Lilija Bobrova.

Kodėl tunkama?

Gydytoja Sigita Balsytė pažymi, kad antsvorio, nutukimo tikimybė siejama ir su genetiniais, paveldimais veiksniais. Dažnai tenka stebėti, kad nutukę tėvai augina antsvorio turintį vaiką. Atlikti tyrimai įrodė, kad polinkis tukti priklauso nuo hormono leptino, kuris reguliuoja alkio ir sotumo jausmą. Tad tam tikri genetiniai defektai gali sumažinti šio hormono kiekį. „Tačiau dažniausiai tunkama ne dėl genetinių, o dėl socialinių pasikeitimų, t.y. svarbiausia antsvorio ir nutukimo priežastis, kad suvartojama daugiau kalorijų negu išeikvojama. Taigi netinkami mitybos įpročiai ir fizinio aktyvumo stoka lemia antsvorio išsivystymą. Rečiau nutukimas vystosi dėl tam tikrų ligų, pvz., endokrininių, smegenų ligų, kt.“, – aiškina gydytoja S.Balsytė.

Širdžiai labiausiai pavojingas pilvinis nutukimas

Gydytoja Kristina Mikalajūnienė primena, kad nutukimas gali būti dvejų tipų – „obuolio“ arba pilvinis, kai riebalai kaupiasi liemens srityje, ir „kriaušės“ tipo nutukimas, kai riebalai daugiau pasiskirsto klubų ir šlaunų srityse. Labiau pavojingas „obuolio“ tipo nutukimas, nes tuomet daugiau riebalų kaupiasi ne po odą, o vidaus organuose ir pilvo srityje. Tokius žmones dažniau vargina padidėjęs kraujo spaudimas, jų kraujyje nustatoma daugiau „blogojo“ cholesterolio, todėl didėja širdies ir kraujagyslių ligų, taip pat trombų susidarymo rizika.

„Kuo didesnis liemens ir klubų apimčių santykis, tuo akivaizdesnis pilvinis nutukimas. Todėl be jau minėtos KMI formulės, įvertinti, ar turite antsvorio, galite vien pamatavę liemens apimtį. Jei vyro liemens apimtis didesnė kaip 102 cm, o moterų – didesnė nei 88 cm, tai jau yra pilvinio nutukimo požymis“, – paprastą būdą įvertinti, ar turite tokį daugelio ligų rizikos veiksnį, kaip nutukimą, siūlo gydytoja K.Mikalajūnienė.

Daugėja nutukusių vaikų

Šeimos gydytojos L.Bobrovos teigimu, neramina, kad daugėja nutukusių vaikų, o antsvoris nustatomas ir kūdikiams. Todėl pastaraisiais metais stebima tendencija, kad vis daugiau vaikų serga ligomis, kurios anksčiau buvo laikomos suaugusiųjų ligomis. Viena tokių – arterinė hipertenzija. Taip pat daugėja vaikų sergančių 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų suriebėjimu, jiems neretai nustatomas padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.Bėda, kad statistikos duomenimis, kas antras nutukęs vaikas toks išlieka ir suaugęs.

Kuo pavojingas riebus kraujas

Nutukimas ypač pavojingas, kai kūno svoris yra didesnis už normalų daugiau kaip 30 proc., kai nutukimas yra pilvinis ir kai kartu yra riebalų perteklius kraujyje. Kuo pavojingas padidėjęs riebalų kiekis kraujyje?

Gydytojas Dargiris Beresnevičius įspėja, kad kai lipidų yra per daug arba sutrinka jų santykis, progresuoja aterosklerozė. Ilgainiui kraujagyslių sienelėse gali susidaryti cholesterolio sankaupos. Aterosklerozė klastinga, nes ilgai gali nesukelti jokių požymių, ir neretai apie ligą žmogus sužino tik ištikus širdies infarktui ar smegenų insultui. „Todėl labai svarbu laiku nustatyti, kiek lipidų yra Jūsų kraujyje. Tyrimas (lipidograma) leidžia nustatyti keturis kraujo riebalų (lipidų) rodiklius: bendrąjį cholesterolį; mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolį arba „blogąjį“; didelio tankio lipoproteinų (DTL) cholesterolį arba „gerąjį“; trigliceridus.Pagal Europos draugijų rekomendacijas ypač didelė širdies ir kraujagyslių ligų rizika yra tada, kai bendrojo cholesterolio yra > 8 mmol/l, o MTL cholesterolio – > 6 mmol/l“, – pažymi šeimos gydytojas D.Beresnevičius.

Medikai ragina žinoti savo cholesterolį, kasmet atlikti lipidogramą ir žinoti savo lipidų kiekį kraujyje. Tai padės išvengti sunkių ligų ateityje, nes bus galima laiku imtis lipidų mažinimo priemonių.

Kokias ligas provokuoja antsvoris?

Antsvoris – nutukimo pradžia, todėl geriausiai kūno svorį normalizuoti jo augimo pradžioje. Normalizuoti svorį svarbu ne tik dėl grožio, kurio kultas šiais laikais itin didelis, o visų pirma, dėl sveikatos. Kokias grėsmes kelia antsvoris ir nutukimas?

  1. Papildoma kūno masė didina kraujo tūrį, dėl to širdžiai darosi sunkiau dirbti, ir tai neišvengiamai didina kraujo spaudimą.
  2. Nutukimas didina širdies apkrovą net ramybės būsenoje. Paskaičiuota, kad kiekvienas antsvorio kilogramas, didinantis žmogaus apimtis, padidina smulkiųjų kraujagyslių, kuriomis širdis priversta pumpuoti kraują, ilgį net apie 2 km. Kadangi širdžiai tenkantis krūvis didėja, jį irgi atitinkamai „auga“, pasidengia riebalais, storėja jos sienelės.
  3. Nutukusiųjų kraujyje dažniausiai aptinkamas padidėjęs „blogųjų“ riebalų (MTL ir trigliceridų) kiekis. Tai lemia, kad kraujagysles pažeidžia aterosklerozinės plokštelės, kurios smarkiai didina širdies ligų, trombų susidarymo,infarkto ir insulto riziką.
  4. Nutukusiems sutrinka gliukozė apykaita, todėl jie dažniau serga cukriniu diabetu.
  5. Nutukusieji dažniau serga kai kuriomis vėžio formomis: vyrai – storosios žarnos, prostatos, moterys- krūties, tulžies pūslės.
  6. Per didelis svoris didina apkrovą sąnariams, dėl to dažnesnės sąnarių ligos. Ypač kenčia stuburo, klubų, kelių, čiurnų sąnariai.
  7. Suriebėja kepenys, sutrinka jų funkcija. Nutukimas skatina tulžies pūslės akmenų formavimąsi.
  8. Nutukusiuosius dažnai vargina dusulys, pasunkėja kvėpavimo funkcija.
  9. Antsvorio turintį žmogų dažniau vargina psichologinės problemos, jis yra nepatenkintas savo išvaizda, linkęs į depresiją.
  10. Nutukėliai gyvena trumpiau.
  11. Ypač pavojingas derinys – kai kraujyje nustatomas per mažas „gerųjų“ lipidų (DTL) ir perdidelis „blogųjų“ lipidų (MTL ir trigliceridų) kiekis, kai kartu sutrinka gliukozės apykaita ir padidėja kraujo spaudimas. Toks derinys itin smarkiai didina širdies ligų, infarkto riziką.
  12. Kuo didesnis nutukimo laipsnis, tuo didesnę ligų „puokštę“ jis dovanoja.