Sveikata biure

Kaip išsirinkti gerą biuro kėdę?

Kėdė atrodo labai paprastas ir kasdieniškas baldas, tačiau tinkama kėdė yra vienas svarbiausių saugaus ir produktyvaus darbo elementų. Gera biuro kėdė turi turėti atlošą, pagrindą, ranktūrius ir, žinoma, kėdės kojas. Visi šie kėdės elementai turi būti sureguliuoti pagal kiekvieno žmogaus fiziologiją. Taip nugarai, kojoms ir rankoms suteikiama tinkama atrama, o žmogaus laikysena tampa kur kas taisyklingesnė.

KĖDĖS ATLOŠAS

Ilgą laiką sėdint netaisyklingoje pozoje gali atsirasti nugaros skausmai ir nuovargis. Jeigu kėdės neturi tinkamo ar reguliuojamo atlošo, stuburui nesuteikiamas reikiamas palaikymas, todėl laikysena tampa netaisyklinga dėl nenatūralios stuburo pozos.

Tinkamas kėdės atlošas turi turėti vertikaliai reguliuojamą aukštį, kadangi skirtingo ūgio žmonės turi būti atitinkama išlenkta atlošo galis. Ši vieta turi prisitaikyti prie individualaus nugaros įlinkio. Kėdės atlošas taip turi turėti reguliuojamą palinkimo kampą, kuris turi būti bent jau 15 laipsnių nuo vertikalės. Svarbu, kad atlošo mechanizmas turi būti tvirtai užfiksuojamas atlenkimo pozicijoje ir neleisti apatinei nugaros daliai judėti. Biuro kėdė taip pat turi turėti mechanizmą, kuris leidžia pagal horizontalią liniją pastumti kėdės atlošą pirmyn ir atgal. Šis mechanizmas leidžia žemesniems žmonėms lengvai atsiremti į atlošą, keliais nesiremiant į sėdimą kėdės dalį. Tuo tarpu, aukštesniems žmonėms šis mechanizmas leis turėti tinkamą atramą šlaunims. Taip pat yra kėdžių, kurios pagamintos taip, kad stumdomas ne atlošas, bet sėdynė.

SĖDYNĖ

Netaisyklinga ir nepatogi sėdėsena sukelia greitą nuovargį, trikdo kraujo cirkuliacijai, gali sukelti skausmus, galūnių tirpimus ar tinimus. Jeigu biuro kėdės sėdėjimo aukštis negali būti reguliuojamas. Labai svarbu, kad kėdės sėdėjimo aukštis būti reguliuojamas, kadangi priešingu atveju, kompiuterio ekranas ir klaviatūra gali atsidurti pernelyg aukštai arba žemai. Gera biuro kėdė turi būti ne tik su reguliuojamu pagrindu, bet ir plačiu sėdėjimo pagrindu. Svarbu žinoti, kad kėdės aukštis yra tinkamas, jei sėdinčio žmogaus pėdos pilnai liečia grindis, o keliai yra šiek tiek aukščiau virš sėdėjimo atramos. Žinoma, kėdė taip pat turi būti minkšta ir komfortabili.

RANKŲ ATRAMOS

Iš tiesų, rankų atramos yra neprivalomas atributas ir jų poreikį turėtų kiekvienas identifikuoti asmeniškai. Jeigu kėdė turi rankų atramas, tuomet svarbu, kad jie neskatintų netaisyklingos laikysenos ir neverstų sėdėti neįprastose pozose. Rankų atramos neretai būna per žemai arba per aukštai, per didelės, per siauros  arba per plačios – visa tai gali riboti žmogaus judėjimą kėdėje, kelti nuovargį ir ugdyti netaisyklingą laikyseną.

Biuro kėdė turi turėti rankų atramos, kurios sureguliuotos taip, kad jos remtųsi į dilbius ir neleistų žastams pernelyg nutolti nuo kūno. Jeigu atramų nepavyksta sureguliuoti tinkamai, geriausiai jas visiškai išmontuoti. Be to, rankų atramos, kurios pagamintos iš kietų medžiagų arba turi aštrius kampus, gali užspausti rankų nervus ir kraujagysles, o dėl to gali kamuoti rankų tirpimas, skausmas ar dilgčiojimas. Rankų atramos turi būti paminkštintos ir turėti užapvalintus kraštus.

KĖDĖS KOJOS

Dažnai susiduriama su problemomis, kai kėdės turi keturias ar mažiau kojų su ratukais – šios kėdės nestabiliai laikosi ant žemės ir neretai siūbuoja. Labai svarbu atkreipti dėmesį į kėdės ratukus – jie turi būti kokybiški, kad jie nebraižytų grindų, o kėdė būtų komfortabili. Geriausia biuro kėdė turi penkias kojas su ratukais.