Aktualijos, Laisvalaikis, Moters sveikata

Kraujo vėžys – leukemija: kaip ir kodėl vystosi?

Leukemija piktybinė kraujo liga, kurios metu padidėja nenormalių, nebrandžių vienos ar keleto rūšių leukocitų skaičius kraujyje ir kaulų čiulpuose.

Kodėl taip atsitinka? Kaip vystosi vėžinis procesas organizme sergant leukemija?

Yra 4 pagrindiniai leukemijų tipai, kurie priklauso nuo ligos eigos greičio ir ląstelių, dalyvaujančių piktybiniame procese. Atsižvelgiant į tai, kokios rūšies leukocitai pažeisti, skiriamos leukemijų grupės –mieloleukemija ar limfoleukemija. Pagal ligos požymių atsiradimo laiką, ląstelių subrendimą, leukemijos dar skirstomos į ūmines (greitos eigos) ir lėtines (lėtai besivystančias).

Kiekvieno žmogaus organizme yra blastų, t.y. nesubrendusių kaulų čiulpų ląstelių, kurie sveikame organizme diferencijuojasi į normalias kraujodaros ląsteles – leukocitus, eritrocitus, trombocitus. Sergant ūmine leukemija, blastai praranda galimybę diferencijuotis, lieka nesubrendę ir ima labai greitai daugintis, kauptis kaulų čiulpuose. Šios nesubrendusios ląstelės išstumia normalias kraujo gamybos ląsteles, ir tai lemia jų sumažėjimą. Taigi ūminės leukemijos atveju vyrauja nesubrendusios kraujo ląstelės – blastai. Ūminė leukemija yra piktybinė, greitai progresuojanti kraujodaros sistemos liga.

Lėtinė leukemija – lėtai progresuojanti piktybinė liga, nuo ūminės leukemijos skiriasi dar ir tuo, kad jos metu vyrauja labiau subrendusios kamieninės ląstelės. Šios ligos atveju kamieninės kaulų čiulpų ląstelės nepraranda gebėjimo diferencijuotis ir išsivysto į visas morfologines, struktūrines leukocitų grandis su tam tikrais brendimo sutrikimais, tačiau kartu taip pat nepaliaujamai dauginasi ir kaupiasi. Dėl to sergančio lėtine leukemija kraujyje daugėja leukocitų, taip pat gali didėti trombocitų, t.y. krešumo ląstelių, skaičius, didėja blužnis, kepenys. Kai kuriais atvejais lėtinė leukemija gali ilgai nepasireikšti jokiais simptomais, todėl ilgai lieka nediagnozuota.

Tiek lėtinės, tiek ūminės leukemijos taip pat klasifikuojamos pagal tai, kokios leukocitų ląstelės supiktybėja.  Kaulų čiulpuose yra 2 rūšių kamieninių ląstelių – mieloidinių ir limfoidinių. Leukocitų rūšis limfocitai vystosi iš limfoidinių kamieninių ląstelių, o visos kitos kraujo ląstelės – eritrocitai, trombocitai ir kitos leukocitų rūšis (neutrofilai, bazofilai, eozinofilai ir monocitai) – iš mieloidinių kamieninių ląstelių. Tad, jei pažeidžiama limfoidinės kilmės kamieninė ląstelė arba limfocitai, vystosi limfoleukemija, jeigu meloidinės kilmės  – mieloleukemija.

Kas rizikuoja susirgti?

Per metus Lietuvoje diagnozuojama apie 1500 naujų kraujo vėžio atvejų, iš kurių apie 15 proc. sudaro sergantieji lėtinė mieloleukemija, apie 30 proc. – lėtine limfoleukemija. Mūsų šalyje yra apie 300 žmonių sergančių lėtine mieloleukemija ir apie 1300 sergančių lėtine limfoleukemija.

Ūminė limfoleukemija – dažniausia onkologine vaikų liga, kuria paprastai susergama 3-7 m. amžiuje. Vėliau sergančiųjų šia liga mažėja, o tarp 50-čių ir vyresnių, susirgimų skaičius vėl ima augti. Ūminė mieloleukemija – dažniausia suaugusiųjų liga, sergamumas kuria didėja su amžiumi. Didžiausias sergamumas stebimas tarp vyresnių nei 70 m. amžiaus žmonių.

Tikslios priežastys, kodėl susergama piktybine kraujo liga leukemija nėra aiškios, tačiau žinoma, kad liga nėra paveldima. Leukemijos išsivysto dėl įgytų kraujodaros ląstelių genetinių pažeidimų. Kodėl įvyksta šie pažeidimas, intensyviai tyrinėjama. Manoma, kad kraujo vėžio ligoms rastis įtakos turi:

  • natūrali ir nenatūrali radiacija;
  • cheminės medžiagos (pvz., benzolas, herbicidai, kt.);
  • paveldimi chromosomų pokyčiai, pvz., sergančiųjų Dauno sindromu rizika didesnė;
  • elektromagnetinio lauko poveikis;
  • netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas.

Nustatyta, kad lėtinės limfoleukemijos rizika 3-4 kartus didesnė tiems, kurių pirmos eilės giminaičiai sirgo šia liga. Organizmo senėjimas taip pat didina genetinių pažaidų riziką.

Kokie sveikatos sutrikimai turėtų paskatinti išsitirti?

Ligos pradžioje dažniausiai žmonės jokių negalavimų nejaučia. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tokius organizmo siunčiamus signalus, kaip:

  • bendras silpnumas,
  • nuovargis, kuris nepraeina ir pailsėjus;
  • svorio netekimas;
  • gausus prakaitavimas, ypač naktį;
  • karščiavimas be aiškios priežasties;
  • skausmas ar pilnumo jausmas po šonkaulių lanku (dėl padidėjusiu kepenų, blužnies);
  • apetito netekimas, virškinimo sutrikimai;
  • padidėję, tačiau neskausmingi kaklo, pažastų ar kirkšnies limfmazgiai;
  • dažnai pasikartojančios infekcijos, dėl susilpnėjusios imuninės sistemos;
  • dusulys, fizinio krūvio netoleravimas (dėl mažakraujystės);
  • lengvai atsirandančios kraujosruvos odoje, kraujavimas iš nosies, dantenų (dėl mažo trombocitų skaičiaus).

Pagalba gydymo metu

Kaip ir gydant bet kurią ligą, taip ir gydantis nuo leukemijos pacientai patiria krūvą vaistų šalutinių poveikių. Tuo pačiu liga sekina organizmą, silpsta imunitetas. Pasak fitoterapeuto J. Ruolios, čia į pagalbą gali ateiti augalai. Tačiau, pasirenkant fitoterapiją, sergantieji vėžiu turi žinoti keletą dalykų:

  • Onkologiniai ligoniai pasisavina ne viską

Šiandiena internete ir žiniasklaidoje daug informacijos apie įvairius augalus, ypač polifenolius, skleidžiamos įvairių užsienio profesorių, mokslininkų. Tačiau neapsigaukime, šiuolaikinių žmonių, ypač sergančiųjų įvairiomis ligomis, skrandis, kepenys, pažeisti gydymo, vaistų, todėl polifenoliai, vartojami kapsulėmis, tabletėmis ne tik kad beveik nepasisavinami, bet ir gali sudirginti ir taip jautrų skrandį, apkrauti kepenis, kuomet tos į skrandį „įmestos“ tabletės ar kapsulės yra virškinamos. Todėl, jei vartojate polifenolius, geriau juos vartoti skystoje mikrokapsuliuotoje formoje. Mikrokapsulė apsaugo viduje esančias medžiagas nuo skrandžio rūgščių, fermentų ir druskų poveikio, todėl pernešama medžiaga nėra paveikiama, nedirgina skrandzio,  keliauja į žarnyną ir nepažeista lengvai pasisavinama plonojo žarnyno ląstelėse.

  • Nebūtina „kišti į save“ kapsulėmis to, ką galima gauti su maistu

Mitybai papildyti nepatariama pirkti tokių medžiagų, kurių galima gauti su maistu. Koks tikslas mėtyti pinigus ir pirkti į kapsules sudėtą žaliąją arbatą, brokolius, jei jų galima gauti su maistu ir taip. Kita vertus, svarbu žinoti, kad, kaip jau minėta, kai kuriuos veikliosios medžiagos, pvz., polifenoliai, esantys ciberžolėje, su maistu praktiškai nepasisavinami. Tad, renkantis maisto papildą, rekomenduojamas toks, kuriuo sudėtyje esančių medžiagų negaunama su maistu arba kurios su maistu blogai pasisavinamos.

  • Polifenoliai naudingi organizmui

Polifenoliai pasižymi vėžinių procesų atsiradimą ir vystymąsi veikiančiomis savybėmis: jie slopina uždegimą, koreguoja imunitetą, apsaugo ląsteles nuo oksidacijos sukeltų mutacijų, stabdo vėžinių ląstelių mitybą, nes slopina kraujotakos susidarymą navikuose. Taip pat slopina fermentų, skatinančių vėžio atsiradimą, ir skatina fermentų, nukenksminančių kancerogenus, veiklą, stabdo vėžinių ląstelių dalijimąsi ir skatina jų žūtį.

Šiandien plačiai kalbama apie polifenolį resveratrolį ir  kurkuminą (išgautą iš ciberžolės). Tačiau reikia žinoti, kad kurkuminas, kaip prieskonis su maistu pakliuvęs į skrandį ir žarnyną, pasisavinamas tik apie 10 proc. Norint pagerinti šios naudingos medžiagos pasisavinimą, jį reikia naudoti VIENAME junginyje su kitu polifenoliu resveratroliu. Polifenolių pasisavinimas ženkliai gerėja vartojant skystą dviejų polifenolių (kurkumino+resveratrolio  viename) formą, nei vartojant tik ciberžolės prieskonio miltelius, arba vieną skystą polifenolį kurkuminą.  Taigi augalų deriniai, mišiniai yra geriau už grynųjų medžiagų vartojimą. Reikia atsižvelgti į gamtą, kurioje nėra visiškai grynų medžiagų. Augalai papildo vienas kitą.

Dar tenka girdėti, jog pacientai linkę vartoti kurkuminą su pipirais. Sveikam žmogui tinka bet kas. TAČIAU: jei esate onkologinis pacientas, vartodami pipirus ir kurkuminą galite dar labiau sudirginti ir taip nuo gydymo jautrų ar pažeistą skrandį, kartais net iki vėmimo. Be to, kai kurios medžiagos (pvz., granatų ekstraktas, kt.) taip pat gali dirginti skrandį, todėl visada reikia pasikonsultuoti su fitoterapeutu ar specialių žinių turinčiu mediku.

  • Geriau pasisavinama skysta polifenolių forma

Onkologiniams ligoniams svarbu, kad papildas netirptų skrandyje, nes jame gali būti žaizdų, gali būti sutrikęs virškinimas. Kapsulės ar tabletės dar labiau apkrauna ir sunkina virškinimą, veikliųjų medžiagų pasisavinimas vyksta prastai, ir atitinkamai mažėja suvartoto produkto nauda. Dėl to patariama vartoti skystą mikrokapsuliuotą polifenolių formą.  Įrodyta, kad skystos mikrokapsuliuotos polifenolių formos pasisavinimas prilyginamas injekcijoms į veną. Kaip tik dėl šios priežasties Lietuvos vaistinėse pasirodė skystas resveratrolio su kurkuminu VIENAME maisto papildas.