Mūsų sveikata

Taisyklingos laikysenos paslaptys

Taisyklinga laikysena pasigirti gali tikrai ne kiekvienas suaugęs ar vaikas. Dažniausiai tėvai rūpinasi tiesiomis savo atžalų nugaromis ir pamiršta savąsias. Tačiau pasitempęs žmogus visuomet atrodo kur kas gražesnis, energingesnis ir labiau savimi pasitikintis. Be to, taisyklinga laikysena yra labai svarbi ir mūsų sveikatai.

Netaisyklinga laikysena gali sukelti nugaros, krūtinės, galvos, kaklo ir sąnarių skausmus, kvėpavimo, virškinimo, širdies ir kraujotakos sistemų sutrikimus, imuninės sistemos susilpnėjimą, nutukimą, nuovargį, silpnumą ir kitus sveikatos sutrikimus.

Kaip taisyklingai sėdėti?

Jeigu dirbate sėdimą, tuomet kūno padėtį keiskite maždaug kas 15 minučių, o tam užtenka vos šiek tiek pakeisti nugaros ar kojų padėtį. Kai rašote, tvirtai atsiremkite nugaros išlinkimu į kėdės atkaltę. Taisyklingą laikyseną sėdint išlaikysite tada, kai sėdėsite tiesiai, nelenksite į priekį galvos ar viršutinės dalies, kad nugaros raumenys nebūtų įtempti. Kėdės aukštį nustatykite taip, kad sėdėjimo paviršius būtų lygus su kelių lenkimo linija. Kėdės kraštas neturi spausti užpakalinės šlaunų dalies, nes tokioje padėtyje netrikdoma kraujo apytaka kojose. Stenkitės nekryžiuoti kojų kai sėdite arba bent jau ilgai nelaikykite kojos užmetė ant kojos, kadangi tokioje padėtyje „susisuka“ stuburas. Kai sėdite kojos turi būti nesuglaustos, pilnai padėtos ant žemės, o blauzdos turi sudaryti statų kampą kartu su pėdomis. Darbo valandomis kas valandą atlikite 1-2 min. pertraukėles, kurių metu pasivaikščiokite ar prasimankštinkite.

Kaip taisyklingai stovėti?

Jeigu itin mėgstate kuprotis, taisyklinga laikysena Jums gali pasirodyti kaip neįkandamas iššūkis, tačiau viskas įmanoma. Kiekvieną rytą atsistokite prieš veidrodį ir pakoreguokite savo laikyseną: pečius ištiesinkite ir nuleiskite, pakelkite galvą, nerieskite dubens ir atsipalaiduokite. Stenkitės tokioje padėtyje išlikti kiek tik galite ilgiau. Jeigu jums reikia stovėti ilgai, tuomet maždaug kas 10 minučių keiskite pozą, pavyzdžiui, kūno svorį perkelkite tai ant vienos, tai ant kitos kojos. Taip pat keiskite kojų padėtį tarsi žingsniuodami vietoje, kadangi žmogaus raumenų ir kaulų sistemos tinkamas funkcionavimas yra palaikomas reguliariais judesiais.

Dėl ilgo stovėjimo atsiradusio nuovargio nugaroje, pečių juostoje ir pakaušyje išvengsite, jeigu periodiškai pakelsite ištiestas rankas aukštyn, išsilenksite atgal ir giliai įkvėpsite. Taisyklinga laikysena Jus turi lydėti net ir atliekant namų ruošos darbus. Saugokite savo nugarą siurbdami kambarius ir rinkitės tokius dulkių siurblius, kurių vamzdis yra ilgas, kad nereikėtų susilenkti. Kai šluostote dulkes sunkiai prieinamose vietose, pavyzdžiui, po baldais, verčiau priklaupkite ant vienos kojos, tačiau nesilenkite. Kai klojate lovą, pasistenkite nesilenkti į priekį, o priklaupkite, nes taip Jūsų stuburui tenka kur kas mažesnis krūvis.

Daug įvairių nugaros traumų patiriama dėl to, kad žmonės daiktus kelia netinkamai. Norėdami pakelti sunkų daiktą, atsistokite šalia jo taip, kad jūsų kojos būtų pastatytos plačiai. Tūpkite taip, kad keliai būtų nukreipti į šalis, o nugarą laikykite tiesiai. Daiktą suimkite patogiai ir kelkite jį taip, kad jis būtų kuo arčiau kūno. Taisyklingą laikyseną taip pat išsaugosite, jei nešdami daiktus ar pirkinių krepšius, abiems rankoms svorį paskirstysite į abi rankas po lygiai.