Mūsų sveikata

Vanduo – gyvybės šaltinis

Net 70 procentų žmogaus organizmo yra sudaryta iš vandens, todėl vanduo yra gyvybiškai svarbus kiekvienam žmogui. Be maisto žmogus galėtų išgyventi kone mėnesį, tačiau be vandens – vos dieną. Troškulys yra vienas pagrindinių signalų, kad organizmui trūksta vandens, tačiau jeigu šis pojūtis nenumalšinamas skysčiais, ilgainiui troškulio pojūtis išgaruoja ir tampa nebejaučiamas. Neretai troškulys painiojamas su alkio jausmu – atrodo, kad norisi valgyti, tačiau iš tikrųjų organizmas reikalauja vandens. Taigi, vandens nauda ir reikšme organizmui nereikia abejoti.

Vanduo organizme perneša maistingas medžiagas, reguliuoja kūno temperatūrą ir apsaugo organizmą nuo perkaitimo. Karštomis dienomis žmogus gausiai prakaituoja, tačiau vanduo atvėsina kūną ir aprūpiną organizmą su prakaitu prarastomis mineralinėmis medžiagomis. Vanduo taip pat apsaugo ir sutepa sąnarius, sustiprina raumenis, suteikia odai elastingumo ir neleidžia jai greitai pasenti. Vanduo taip pat gali padėti sumažinti nuovargį, suteikti energijos ir numalšinti alkio jausmą.

Kai organizmui pradeda trūkti vandens, tuomet pradeda lėtėti medžiagų apykaita, sausėja gleivinė, pradeda svaigti ir skaudėti galva, pila karštis ir širdis pradeda plakti stipriau. Taip pat suglemba raumenys, o oda parausta ir praranda elastingumą. Be to, žmogus jaučiasi pavargęs ir nesugeba susikaupti.

Vandens naudą ištyrę Didžiosios Britanijos mokslininkai teigia, kad puodelis vandens gali pagerinti smegenų veiklą. Vanduo taip pat gali padėti įveikti galvos skausmą. Suskaudus galvą, pirmiausiai griebkite stiklinę vandens, o ne tabletę, kadangi galvos skausmas gali būti viena iš dehidratacijos priežasčių. Susierzinimas taip pat gali būti organizmo siunčiamas signalas, kad jam trūksta vandens. Taigi, jeigu jaučiate pyktį ar kad galite pratrūkti, paprasčiausiai išgerkite vandens – tikėtina, kad nusiraminsite.

Jeigu turite antsvorio ar norite sulieknėti, vanduo naudingas ir Jums. Išgerta stiklinė vandens prieš valgį, šiek tiek numalšins alkio jausmą, o atėjus laikui valgyti – Jūs suvalgysite mažiau. Vanduo taip pat padeda organizmui geriau įsisavinti riebaluose sukauptas energijos atsargas. Jeigu organizmui trūksta vandens, tuomet padidėja riebalų kiekis, o jeigu organizmas aprūpinamas vandeniu pakankamai – riebalų kiekis mažėja. Tad vandens nauda lieknėjimo procese yra neabejotina.

Kiek reikia išgerti vandens per dieną, kad būtumėte sveiki ir žvalūs? Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra. Reikėtų vadovautis taisykle, kad 1 kg svorio reikia maždaug 30-34 ml vandens. Dažnai manoma, kad žmogui per dieną vidutiniškai reikėtų išgerti apie du litrus vandens, tačiau ši teorija nėra absoliučiai teisinga. Kiekvieno žmogaus poreikiai yra skirtingi ir jie priklauso nuo daugybės veiksnių, pavyzdžiui, vyrams reikia išgerti daugiau vandens nei moterims, nes jų raumenų masė yra didesnė ir jie prakaituoja daugiau.

Didžiausia vandens nauda žmogaus organizmui pastebima iš negazuoto ir tyri vandens, o sultys, kava, arbata, įvairūs gėrimai ir skysčiai, kurie turi skonį yra laikomi maisto produktu.

Įdomu tai, kad žmogus per metus išgeria apie 750 l vandens, tuo tarpu žmogaus organizmas per šį laikotarpį perfiltruoja vidutiniškai apie toną įvairių skysčių. Maždaug pusė litro skysčių per parą netenkama net gi kvėpuojant.